İzmir Buca metrosu ihaleye çıktı!

İzmir Buca metrosu ihaleye çıktı!İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca metrosu için başlattığı ihale sürecinde yeni bir adım daha attı. Geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan ihalenin ilk aşamasında ön yeterlilik alan 5 firma, mali tekliflerini verdi.


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca metrosu için başlattığı ihale sürecinde yeni bir adım daha attı


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Metrosu için yaptığı proje ihalesinde ikinci aşamaya geldi. Geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan ihalenin ilk aşamasında ön yeterlilik alan 5 firma, mali tekliflerini verdi. 4 milyon lira yaklaşık maliyeti olan ihaleye katılan Prota Mühendislik, Net Engeeniring S.P.A, Erka-As Proje, Geodata Engeeniring S.P.A ve Altınok Müşavir Mühendislik’in tekliflerinin İhale komisyonu tarafından değerlendirmesinin sürdürdüğü bildirildi.


DANIŞMANLIK HİZMETİ

İhale kapsamında Üçyol İstasyonu-Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü-Buca Koop. arasındaki toplam 9.5 kilometrelik güzergahın uygulama projeleri, ihale dokümanları, ÇED raporu, ulaşım etüdü, fizibilite raporu ve zemin etütleri ile depo sahası ve binası hazırlanmasına ait danışmanlık hizmetleri gerçekleştirilecek. Kesinleşen kararın kazanan firmaya tebliğ edilmesinin ardından, yasal ihale süreci tamamlanır tamamlanmaz yer teslimi yapılarak işlere başlanacak ve tüm çalışma 12 ayda tamamlanacak.


Projelerin elde edilmesinin ardından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ve Kalkınma Bakanlığı’ndan izin alınarak yapım ihalesine çıkılacak. Buca Metrosu’ndaki toplam 9.5 kilometrelik güzergah Üçyol’dan itibaren Halide Edip Adıvar Caddesi’ni takip edecek. Mehmet Akif Caddesi’ni izleyerek Şirinyer Kavşağı, Buca Belediyesi önü, Hasanağa Bahçesi yanı, Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü ve son istasyon olarak da Buca Koop bölgesine uzanacak. 8 adet istasyonun yer alacağı Buca hattının derin tünel olarak yapılması planlanıyor. Bu hatta yolculuk süresi yaklaşık 20 dakika olacak.


EN YÜKSEK ÖNERİ NET’TEN

Prota Mühendislik Proje Danışmanlık Hizmetleri A.Ş 2 milyon 800 bin lira, Net Engeeniring S.P.A. 6 milyon 183 bin lira, Erka-As Proje Ve Araştırma İnş. Tur. Ve Tic. Ltd. Şti 2 milyon 845 bin lira, Geodata Engeeniring S.P.A 3 milyon 490 bin lira, Altınok Müşavir Mühendislik Taahhüt Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti. 2 milyon 945 bin lira.


Habertürk