İzmir Çiğli'ye yıllardır beklenen dönüşüm müjdesi geldi!

İzmir Çiğli'ye yıllardır beklenen dönüşüm müjdesi geldi!Yüzde yüz uzlaşı, yerinde dönüşüm ve “Büyükşehir güvencesi ve garantörlüğü” ilkeleriyle kentsel dönüşüm çalışmalarını hız kesmeden sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli’nin Güzeltepe mahallesi için de harekete geçti. 


Yüzde yüz uzlaşı, yerinde dönüşüm ve “Büyükşehir güvencesi ve garantörlüğü” ilkeleriyle kentsel dönüşüm çalışmalarını hız kesmeden sürdüren  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, Çiğli’nin Güzeltepe mahallesi için de harekete geçti. 

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; kentsel tasarım ve mimari projeleri hazırlanan bölgede, hayata geçirilecek çalışmaların ayrıntıları, gerçekleştirilen toplantıda aktarıldı. Hak sahiplerinin bilgilendirildiği toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

İzmir Çiğli 

Toplantıdaki konuşmasına “Benim kalbim sizinle atıyor, sizin için atıyor” diyerek başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Güzeltepe'de yaşayanların senelerdir kentsel dönüşümü beklediğini, çalışmalar kapsamında ilk adımı attıklarını belirtti. Soyer, “Heyecanlı olmamak mümkün değil. Çok daha kaliteli, güzel bir hayatı, yaşadığınız bu topraklarda sizler için tekrar kuruyor olacağız” diye konuştu.

İzmir Çiğli

ÜÇ TEMEL İLKE

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentsel dönüşüm projelerini bitirmenin, dirençli ve güvenli bir İzmir için en temel önceliklerden biri olduğunu dile getirdi. Özgün ve katılımcı bir kentsel dönüşüm modeli hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, şehirdeki riskli konut alanlarını, etaplar şeklinde güvenli hale getirmeyi sürdürdüğünü aktaran Başkan Tunç Soyer, şunları kaydetti:

“İzmir’de dönüşümü gerçekleştirmek amacıyla üç temel ilkemiz var. İlki; dönüşüm sürecinin uzlaşma esaslı olması. Yani bu alanda yaşayanların, bu dönüşüme onay vermesi. İkincisi; dönüşümün yerinde ve adil gerçekleştirilmesi. Bu bölgelerde yaşayanların yine o bölgede yaşama hakkının garanti altına alınması. Dönüşümün; insanları birbirinden koparmadan, yaşamın içi nde olması. Kimseyi doğduğu yeri terk etmek zorunda bırakmaması ve kültürü koruması.

Üçüncü ilkemiz ise; bu sürecin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin güvencesi altında sürdürülmesi. Yani başından sonuna tüm süreçlerde belirlediğimiz ilkelerin harfiyen uygulanması.”

İzmir Çiğli

“DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINA YENİ BİR İVME KAZANDIRILACAK”

Bu yaklaşımla beraber, vatandaşlarla müteahhitlerin karşı karşıya gelmediğini ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentsel dönüşümün yapıldığı alanlarda oluşan değer artışının hak sahipleri, yani vatandaşlar arasında paylaştırılacağına vurgu yaptı. Bu projede İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne hiçbir şey düşmediğini, aksine Büyükşehir Belediyesine ait 30 dönüm araziyi de Güzeltepe'nin kentsel dönüşümü için tahsis ettiklerini belirten Soyer, “Kentsel dönüşüm mevzuatında bildiğiniz gibi pek çok eksiklik var. Ancak tüm bu eksiklik ve yetersizliklerine rağmen asla ‘elimiz kolumuz bağlı’ duygusunun arkasına saklanmadık. Aksine İzmir’in pek çok yerinde dönüşüm seferberliği başlattık ve sadece iki yıl içinde Ege Mahallesi’nde 418 milyon, Örnek köy’de ise 520 milyon lira olmak üzere yaklaşık 1 milyar lira ihale bedeli olan kentsel dönüşüm çalışmaları yaptık. 2016 yılından bu yana kentsel dönüşümde yavaşlayan süreci hızlandırmak ve tıkanıklıkları aşmak için belediye şirketimiz İZBETON’u bu konuda da aktif hale getirerek dönüşüm çalışmalarımıza yeni bir ivme kazandırdık” diye konuştu. 

İzmir Çiğli

“YÜZDE YÜZ UZLAŞMA”

Başkan Tunç Soyer, Karabağlar Uzundere, Konak Ege ve Ballıkuyu, Karşıyaka Örnekköy, Gaziemir Aktepe ve Emrez ve Çiğli Güzeltepe mahallesinde, yani İzmir’in 6 farklı bölgesinde, toplamda 248 hektarlık alanda kentsel dönüşüm çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini, şimdiye kadar tüm bu kentsel dönüşüm alanlarında 2 bin 200 bağımsız birimin inşaatına start verdiklerini vurguladı. Soyer, şu açıklamalarda bulundu:

“Hak sahiplerinden 345 bin metrekare tapu devrini aldık. Yaklaşık 1000 bağımsız bölümün anahtar teslimini yaparak mülkiyet tapusu ile hak sahiplerine teslim ettik. İZBETON ile bin bağımsız birimin yapımı için protokol imzaladık. 1.218 bağımsız birimin kat karşılığı ihalesini yaptık. Yaklaşık 4 bin 600 bağımsız bölümün de tüm uzlaşma, devir, tapu ve imar uygulamalarını tamamlayarak yapım ihalesine hazır hale getirdik. Çiğli Güzeltepe’de İmar Planı’na aykırı yapılaşmış 287 yapı, 295 bağımsız birim bulunuyor ve yaklaşık 1200 kişi ikamet ediyor. Burada ilgili yasa ve mevzuata göre hak sahipliklerini belirledik ve bölgenin paylaşım modelini oluşturduk. Gururla ifade etmeliyim ki 'uzlaşma ve yerinde dönüşüm' ilkesiyle hareket eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli’de de yüzde yüz uzlaşma sağlama hedefiyle çalışmalarını tamamladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak benim yegâne gayem; İzmir’deki herkesin refahını artırmak ve bu refahın, adil biçimde paylaşımını sağlamak.”

İzmir Çiğli

“NE KADAR HIZLI UZLAŞIRSAK O KADAR ÇABUK EV SAHİBİ OLACAĞIZ”

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ise mahallenin 30 senedir kentsel dönüşüm beklediğine vurgu yaparak, “İzmir'in kalbi Çiğli'de atacak demiştik. İzmir'in kalbi gerçekten Çiğli'de atmaya başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı yerinde dönüşümle, vatandaş müteahhitin insafına teslim edilmeden, hak ettiği eve kavuşacak. Bu projenin içerisinde pazaryeri, kreş, düğün salonu gibi çok amaçlı kullanılabilecek bir sosyal tesis çalışması olacak. Aynı zamanda Güzeltepe'nin kendine ait bir Cemevi de olacak. 'Çiğli'nin sorunlarını çözeceğiz' demişti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız bu süreçte hem yanımızda, hem de arkamızda kapı gibi duruyor. İlçenin 220 bine ulaşan nüfusu var. Bu nüfusun hızlı gelişen ihtiyaçlarına cevap veren bir Çiğli Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi var. Ne kadar hızlı hareket edersek, ne kadar hızlı uzlaşırsak, o kadar hızlı ev sahibi olacağız” ifadelerini kullandı.

İzmir'de kentsel dönüşüm için büyük adım!