İzmir Gaziemir'e 2 milyar liralık otel yatırımı yapılacak!

İzmir Gaziemir'e 2 milyar liralık otel yatırımı yapılacak!

Bu yıl içinde hizmete alınan Fuar İzmir, Gaziemir'i otel yatırımlarının gözdesi yaptı. Şu anda toplam 181 odalı 3 otelin faaliyet gösterdiği ilçeye önümüzdeki 5 yıl içinde 2 milyar liralık yeni işadamlarına yönelik otel yatırımı yapılması öngörülüyor.


Bu yıl içinde hizmete alınan Fuar İzmir, Gaziemir'i otel yatırımlarının gözdesi yaptı. Şu anda toplam 181 odalı 3 otelin faaliyet gösterdiği ilçeye önümüzdeki 5 yıl içinde 2 milyar liralık yeni işadamlarına yönelik otel yatırımı yapılması öngörülüyor.


İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 400 milyon liraya hayata geçirdiği Fuarîzmir, Gaziemir'i otel yatırımlarının gözdesi yaptı. Şu anda toplam 181 odalı 3 otelin hizmet verdiği ilçede, işadamlarına yönelik olarak 227 odalı 3 yeni "business" sınıfı otelin daha inşaatı başladı. 


Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet îşler, önümüzdeki 5 yıl içinde bölgeye 2 bin yeni yatak gelmesini beklediklerini söyledi. Bölgedeki fırsatı değerlendirmek isteyen yatırmaların arsa arayışı içinde olduklarını da vurgulayan İşler, "Halen By Kepi Hotel, Svalinn Hotel ile Mia Hotel'in inşaatları hızla yükseliyor. 


By Kepi ile Svalinn önümüzdeki aylarda açılabilir. 


MEVCUT OTELLER 


Mia'nın da kısa sürede açılacağına inanıyorum. Bu otellerin bitmesiyle bölgedeki yatak kapasitesi 700'e yaklaşacak. En az 5 yatırımcının daha inşaata başlamak için hükümetin kurulmasını beklediğini de biliyorum. Hükümetin kurulmasıyla zincir oteller de kendi portföylerini yaratacakları otel çalışmalarına başlayacaktır" diye konuştu. 


Bölgemizi ve icraatlarımızı büyük firmalar takip ediyor 


Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol da her fırsatta otel yatırımcılarını ilçeye davet ettiğini hatırlatarak, şunları söyledi: "Fuarİzmir'in ilçemize gelmesinden önce de ESBAŞ havaalanı, Sarnıç gibi sanayi tesislerinin bu bölgede olmasından dolayı görevde olduğum 6 yıldan bu yana yatırımcılara 'Gelin, otel yatırımı yapın' dedim. Hatta onlara espriyle karışık 'Eğer boş yatağınız kalırsa gelin parasını benden alın' demişliğim çok oldu. Çünkü ilçemizin en büyük açığı konaklamaydı. 

Sonunda 3 otel yatırımcımız bizi dinledi ve son derece lüks oteller yapılmaya başlandı.

 

Bu oteller tabi ki yeterli değil; biz de bunun önünü açmaya çalışıyoruz. Yatırımcılarımıza da yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde tüm kolaylıkları sağlıyoruz. Amacımız yeni yatırımları çekmek. Hatta İzmir'de en kolay ruhsat veren belediyeyiz. Bundan sonra başka işadamlarının da tesis yatırımı yapacağına inanıyoruz. Zaten büyük otel yatırımcılarının da bölgeyi yakından incelediği, takibe aldığı ve yatırım yapma planları olduğunu bilgisi de kulağımıza geliyor."


İşler, zincir otellerin daha çok kent merkezini tercih ettiğini vurgulayarak, "Ama yatırımcılar bundan sonra eminim ki bir zincir otel markasıyla anlaşarak yatırımlarını Gaziemir'de hayata geçireceklerdir. Şu anda Türk yatırımcıların ilgi gösterdiği bölgeye kısa sürede uluslararası yabancı yatırımcıların da talepte bulunabileceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı. 


ÖNCELİK KONFOR

Yapılacak otellerin işadamlarına yönelik Business sınıfında olacağını anlatan îşler şunları söyledi: "Şu anda yatırımcıların tek hedefi  İzmir  şehir otelinde uygun fiyatlı, kalitesi ve standartları yüksek, beyaz yakalılara, işadamlarına ve fuar heyetlerine hitap etmektir. Şu an için öncelikler ise rahat ve geniş odalar, iyi bir kahvaltı ve akşam yemeğinin yanında internet ve TV ihtiyacı giderilsin, ulaşımı kolay ve temiz olsun. Bunların yanında fiyatı da uygun olsun isteniyor. Bunların yanında şimdilik konsept otel diyebileceğimiz gastronomi ve benzeri alanlarda da özel organizasyonlar yapılması düşünülmüyor." İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün verilerine göre İzmir'deki otellerin doluluk oranının yüzde 7 8'ler civarında olduğunu kaydeden İşler, "Her sene yeni yatak sayısı eklenmesine karşın bu ortalamalar değişmiyor. Her tesis kendi pazarını oluşturur" dedi. 


By Kepi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kepi tarafından Gaziemir Sarnıç'da 'şehir oteli' konseptindeki business sınıfı otel Kasım ayında açılacak. 4 yıldızlı olan ve 91 odası ile 184 yatağı bulunan tesiste, 2 Kral Dairesi, 4 adet Residence Suit, 5 adet Executive De Luxe Süite ve 80 adet Standart oda mevcut. 


Müşteri mobilyayı alıp gidebilecek 


Kepi Turizm Grubu Başkanı ve By Kepi Hotels CEO'su Emin Berk, otelin çok kısa bir süre içinde hizmete gireceğini belirtti. Berk, "Ana konseptimiz lüks ve üst düzey hizmet, ikinci konseptimiz, 'For Your Home'sloganıyla ürün tanımlama ve tedarik , , etme konsepti olacak. Yani misafirlerimiz odalarında ve otelde beğendikleri barkodlu ürünleri satın alabilecek. Diğer konseptlerimiz ise 'Özel Uşak Hizmeti' ile misafirlerimize 'Saatlik Konaklama Hizmeti' sunacağız. Ayrıca otelde 300 kişilik toplantı salonu ve açık havuz oacak" dedi. 


Gaziemir'de bulunan Carel Alışveriş Merkezi'nin de sahibi olan İsmail Köroğlu tarafından yine Gaziemir'de havalanı yolu üzerindeki otel, Optimum AVM yakınında hayata geçiyor. Akçay Caddesi'ndeki otel 4 yıldızlı olup, 110 oda kapasitesine sahip. Otelin bu ay içinde açılması planlanıyor. 


Buhar ve tuz odası var 


Svalinn Hotel Genel Müdürü Nuran Dilek Şahin, 4 yıldız kategorisindeki tesisin Fuarİzmir'in yanı sıra ESBAŞ, havaalanı ve çevre yoluna yakınlığı nedeniyle son derece stratejik bir lokasyonda bulunduğunu söyledi. 


Şahin, "Yaka mikrofonunudan, ses Eten sistemlerine, lazer pointerdan, barkovizyon, internet ve DVD oynatıcıya kadar her türlü teknolojik altyapımız buna uygun. Yine yorgunluk atmak adına masaj salonumuzdan, fin hmamına, tuz ve buhar odasına kadar her türlü konforu sunduğumuz SPA merkezimiz yer alıyor" diye konuştu. 


Habertürk Egeli