İzmir Kadifekale'deki kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor!

İzmir Kadifekale'deki kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor!

8 bin 500 yıllık geçmişi ile önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan İzmir'in tarih boyunca en önemli simgelerinden biri olan Kadifekale, Büyükşehir Belediyesi'nin dört koldan sürdürdüğü çalışmalarla yeniden ayağa kalkıyor.
İzmir'in tarih boyunca en önemli simgelerinden biri olan Kadifekale, Büyükşehir Belediyesi'nin dört koldan sürdürdüğü çalışmalarla yeniden ayağa kalkıyor.  186 rakımlı Pagos Dağı üzerinde kurulan Kale ve yakın çevresindeki taıihi mirasın ortaya çıkarılması ve korunması için çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. 

Kadifekale'den Agora-Bayramyeri'ndeki Roma Yolu ve Kemeraltı'nı da kapsayan 270 hektarlık alanın "turizm bölgesi" olarak gelişmesini öngören Büyükşehir Belediyesi, özellikle Kadifekale heyelan bölgesinin boşaltılmasının ardından çalışmalarını hayli yoğunlaştırdı. 

Geçtiğimiz yıl yıkımları tamamlanan 42 hektar büyüklüğündeki alanın devamı konumundaki Yeşildere'de yıkımın son aşamasına gelen, Kosova Mahallesi'nde yıkımlarını sürdüren ve Ballıkuyu'da kentsel dönüşüm için düğmeye basan Büyükşehir Belediyesi, bir yandan da tarihin gün yüzüne çıkması için projelerini birer birer hayata geçiriyor. 

Alanda eş zamanlı olarak ağaçlandırmalar sürerken, diğer yandan Kadifekale'nin tarihi surlarını yenilemek için restorasyon ve Antik Roma Tiyatrosu'nun çıkarılması için kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bölgede yürüttüğü çalışmalar şöyle: Kadifekale sırtlarına 12 bin ağaç  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale'deki kentsel dönüşüm çalışmalarının da tamamlanması ile tarihi aksın kentle bütünleşmesini ve görünür hale gelmesini sağladı. Kadifekale heyelan bölgesinde yıkılan konutlar için Uzundere'de  TOKİ  tarafından yapılan 3080 konutu satın alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, boşaltılan bu alanın tamamen yenilenerek rekreasyon alanı olması için çalışmalarını sürdürüyor. Bölgedeki 1967 konutun yıkılması sonucu ortaya çıkan 420 bin metrekarelik alanın 202 bin metrekarelik alanına bugüne kadar 779'u zeytin olmak üzere toplam 4 bin 521 adet ağaç ve 625 adet çalı dikildi. Önümüzdeki günlerde, çeşitli türlerde 8 bin adet daha ağaç dikilecek. Kale'deki tüm çalışmaların Büyükşehir Belediyesi'ne yaklaşık maliyeti 300 milyon TL'ye yaklaştı. 

Kadifekale'deki heyelan bölgesinin yıkılması çalışmalarını tamamlayan ve tarihi Kale'nin çevreden "görünür" hale gelmesini sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, M.Ö. 334 yılında Pagos Dağı'nda Makedonya kralı Büyük İskender'in isteği üzerine yaptırılan tarihi Kadifekale sur duvarlarını restore ediyor. 

Eylül 2012'de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalarla Kadifekale surları onarılarak sağlamlaştırılıyor ve temizleniyor. Anayurt