İzmir Konak'ta kentsel dönüşüm için dev adım!

İzmir Konak'ta kentsel dönüşüm için dev adım!İzmir'in Konak ilçesinde Gültepe'nin ardından Beştepeler için de imar planları Büyükşehir Belediye Meclisi’nden oybirliğiyle geçti. Alınan kararla kentsel dönüşümde büyük adım atılmış oldu. 


İzmir Konak Belediyesi'nin Mart ayı meclisinde tüm partilerin oy birliğiyle onaylanan Beştepeler planları,  İzmir  Büyükşehir Belediye Meclisi’nden de kabul edildi.

İZGAZETE'de yer alan habere göre; 14 mahallenin yer aldığı 200 hektarlık alanların bulunduğu planlar İzmir Büyükşehir Meclisi’nin temmuz ayı oturumda tartışıldı. Dayıemir, Dolaplıkuyu, İmariye, Selçuk, Aziziye, Tınaztepe, Duatepe, Kocatepe, Çimentepe, 1. Kadriye, 2. Kadriye, Hasan Özdemir, 19 Mayıs ve Zafertepe olarak 14 mahalleyi dahil eden Beştepeler Bölgesi 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu önerisi mecliste oybirliği ile onaylandı.

“Beştepeler’e hayırlı olsun”

Konak'ın kentsel dönüşümünde büyük bir adımın daha atıldığını söyleyen  Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Konak’ta yıllardır kördüğüme dönen kentsel dönüşümün önünü açan karara destekleri için başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e, imar komisyonu üyelerine, belediye bürokratlarına ve mecliste bulunan tüm gruplara teşekkür ederim. Konak’ta ilk önceliklerimizden biri kentsel dönüşümdü ve bunu sağlamak için çok hızlı adımlar atıyoruz. Göreve gelir gelmez Gültepe planlarımızı 6 ay gibi kısa bir zamanda tamamlayarak hem Konak Belediye Meclisi’mizden hem de İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’mizden tüm partilerimizin oybirliğiyle geçirdik. Pandemiye rağmen Beştepeler bölgesi planlarımızı da hızla tamamladık. Ne mutlu bize ki, Beştepeler planlarımız da hem Konak Belediye Meclisi’mizden hem de İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’mizden yine tüm partilerimizin oybirliğiyle geçti. Kentimizde yaşamı daha çağdaş bir zemine taşıyacak planlarımıza verilen destek için İzmir Büyükşehir Belediye’mizde ve Konak Belediye’mizde emeği geçen herkese, tüm çalışma arkadaşlarıma ayrı ayrı tekrar teşekkür ederim. Bu uzlaşının, bu dayanışmanın Türkiye’ye örnek olduğuna inanıyorum. Beştepeler bölgemize hayırlı olsun” dedi.

İzmir Konak

Vatandaşlara bilgi verilecek

Beştepeler bölgesinde işleyecek sürecin Gültepe'de olduğu gibi olacağını ve tüm aşamalarda ilçe sakinlerine bilgi verileceğini dile getiren  Batur, “Öncelikle planlarımızı askıya çıkaracağız. Vatandaşlarımız planlara yine hem bölgelerinde hem de internet sitemizde ulaşabilecek. Bölgede koordinasyon merkezimizi kurarak, vatandaşlarımıza tüm bilgileri aktaracak, sorularını yanıtlayacağız. Bu aşamada itiraz olursa elbette onları değerlendireceğiz ve ardından da parselasyon planlarını hazırlayacağız. Beştepeler planlarında da aynı Gültepe’de olduğu gibi şeffaf olacak, süreci böyle yöneteceğiz. Konak’ın eskiyen yüzünü yenilemek, gelişmesi gereken noktalardaki çalışmaları yapmak için göreve geldik. Seçim öncesinde de hemşehrilerimle her buluştuğumda bana ‘Konak’ı da Narlıdere gibi yapacak mısınız?’ diye sordular. ‘Narlıdere’den daha güzel yapacağız’ dedik. İşte bu sözümüzü tutuyoruz. Planlarımız hayata geçtiğinde sadece Konak’ımızın değil, şehrimizin de çehresi değişecek” dedi. 

 

Sosyal altyapı hizmeti çoğaldı 

Kuzeyinde Kemeraltı ve Cicipark, doğusunda Kadifekale’ye uzanan; güneyde Buca ve Karabağlar ilçelerine komşu olan ve adını içinde “tepe” geçen beş mahalleden alan Beştepeler bölgesinin planında özellikle sosyal alanların çok olması ve ulaşım projeleri ilgi çekiyor.

Plan doğrultusunda sosyal altyapı alanları büyüyor. Mevcut durumda hiç spor alanı ve meydanı olmayan bölgede, yeni sosyal ve yeşil alanları da inşa edilecek. Sosyal ve kültürel tesis alanları bin 843 metrekareden 14 bin 200 metrekareye çıkarken, aile sağlık merkezi, semt spor alanı ve meydanları da yapılacak. 38 bin 574 metrekare olan park alanı 132 bin 505 metrekareye, belediye hizmet alanı ise 11 bin 246 metrekareden 62 bin 824 metrekareye çıkıyor. 

 İzmir Konak

Raylı çözüm gelecek 

Planda, yaklaşık yüzde 27 eğime sahip 19 Mayıs, Hasan Özdemir ve 1. Kadriye mahalleleri arasında yer alan alan için, iki vagonun birbirini karşı ağırlıklarıyla etkilemesi prensibiyle hizmet verecek füniküler sistem çözümü de bulunuyor. Ulaşıma çevre odaklı bir çözüm sunan füniküler hattın 500 metrelik bir güzergâhta hizmet vermesi hedefleniyor. Planın 50 bin kişilik bir nüfusa, çağdaş ve modern bir yaşam alanı sunulması amaçlanıyor.

İzmir Konak'ta kentsel dönüşüm başlıyor!