İzmir Konak'taki kentsel dönüşüm muhtarlara anlatıldı! 

İzmir Konak'taki kentsel dönüşüm muhtarlara anlatıldı! Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Beştepeler bölgesinin kentsel dönüşümü için hazırlanan planları mahallenin muhtarlarına anlattı.


Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, 200 hektarlık bir alanı ve 14 mahalleyi kapsayan Beştepeler bölgesinin kentsel dönüşümü için hazırlanan imar planlarını, bölge muhtarlarıyla paylaştı.

Tele1'de yer alan habere göre; Güzelyalı Nazım Hikmet Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda, bölgede yer alan mahallelerin muhtarları ile bir araya gelen Başkan Batur, Beştepeler bölgesinde kentsel dönüşümü, şeffaflık ve yerinde dönüşüm ilkeleri ile yapacaklarını vurguladı. Beştepeler Kentsel Dönüşüm Planını tanıtan video gösterimi ile başlayan toplantıda mahalle muhtarlarına plan ayrıntıları ile ilgili bilgiler veren Batur, Beştepeler Bölgesi Kentsel Dönüşüm Planlarının hayata geçmesiyle bölgenin büyük değer kazanacağını belirterek bir de uyarıda bulundu. Batur, “Evlerinizi, arsalarınızı, hiçbir koşulda satmayın. Bugüne kadar bu bölgenin cefasını siz çektiniz bundan sonra sefasını siz sürün. Yeni planlamayla birlikte Beştepeler Bölgesi, bir cazibe merkezi haline gelecek. Konak’ın kalbinde hak ettiğiniz ve Konak’a yakışan konforlu bir yaşam sizleri bekliyor” şeklinde konuştu.

İzmir Konak

Batur: Kentsel dönüşümü samimi ve şeffaf yürüteceğiz 

Kentsel dönüşüm çalışmalarının uzun zamandır bölge halkının sabırla ve özlemle beklediği en büyük hizmet olduğunun altını çizen Batur, yıllarca çalışmış çabalamış bir ev sahibi olmuş vatandaşları hiçbir koşulda mağdur etmeyeceklerini, bu konuda samimi olduklarını söyledi. Yapılan işe yürekten inandığını ve süreci şeffaf bir şekilde yürüteceklerini belirten Batur, şunları söyledi:

“Bu uzun soluklu bir iş. Kentsel dönüşümün önce anayasasını yapıyoruz. Kentsel dönüşümün anayasası planlamadır. Planlamanın sonrasında parselasyon çalışması var. Biz, belediye olarak buradan herhangi bir maddi kazancın peşinde değiliz. Kendi hisselerimizle vatandaşların eksik hisselerini tamamlama kararını verdik. Daha yolun başındayız; yolun başında doğru adımlar atarsak doğru işler yaparız. Sizlerden ricam bizim ağzımızdan duymadığınız bir şeyi vatandaşa anlatmayın. Ya da size gelip belediye şöyle yapacak, böyle yapacak, diyenlere inanmayın. Kime, hangi vatandaşımıza ne verdiysek, diğerine de aynısını vereceğiz, vatandaş da bunu görecek. Bir komşu, diğerinin hangi haklara sahip olduğunu görecek.”

İzmir Konak

Beştepeler’e üç emsal 

14 mahalle ve 200 hektar alanı ilgilendiren kentsel dönüşüm ile sosyal donatı alanları ve kişi başına düşen yeşil alan miktarında ciddi bir artış yaşanacak. Sosyal donatı alanları iki katına çıkarken, İmar planlarına göre, bölgeye ilk kez bir meydan ve eksikliği büyük oranda hissedilen bir genel otopark da kazandırılacak. Öte yandan, tek ada tek parsel yaklaşımı ile hazırlanan imar planlarına göre, nüfus ve diğer etkenler de göz önünde bulundurularak Beştepeler bölgesine üç emsal verilecek.

İzmir Konak'taki kentsel dönüşüm için tarih belli oldu!