İzmir konutta marka olma yolunda

İzmir konutta marka olma yolundaİzmir'de planlanan yeni yatırımlar, Expo'yu kaybetmesine rağmen kente olan ilginin artarak devam ettiğini gösteriyor.


Çok sayıda markalı konut projesinin yapıldığı İzmir, konut piyasasındaki genel durgunluktan nasbini alsa da yeni yatırımlar ileriye yönelik olumlu sinyaller veriyor.

Türkiye'nin en büyük üçüncü kenti konumundaki İzmir'de yeni konut projeleri yapılıyor. İlk başlarda orta sınıfa yönelik olarak yapılan projelerle adından söz ettiren kentte son yıllarda lüks konut projeleri de inşa ediliyor. Aynı zamanda çevresiyle birlikte büyük bir turizm potansiyeli bulunan İzmir'de Narlıdere bölgesi lüks konutta öne çıkarken Aklaçatı'da son dönemde lüks konutlar üretiliyor. Kentin yeni konut bölgesi olarak dikkat çeken Mavişehir'de  TOKİ  ile gelir karşılığı hasılat paylaşımı modeliyle çok sayıda proje yapılıyor. Soyak Mavişehir, Albayrak Mavişehir gibi  projeler bunların arasında öne çıkıyor. Bölgede 2 - 3 yıl önce yapımına başlanan sitelerde yaşam başlarken, yaptığı lüks konutlarla dikkat çeken Folkart Yapı, Folkart Narlıdere'den sonra kentteki ikinci projesini Folkart Mavişehir adıyla bu bölgede yapıyor.

İzmir çevresinde turizm potansiyeli nedeniyle özellikle villa tarzındaki projeler dikkat çekerken, Türkiye'nin en büyük villa projelerinden biri olan Villakent Seyrek beldesinde hayat buluyor. Foça'da yapılan Olive Village ve Foçaköy, Urla'daki Doğapark Villaları ve Olive Park ile Alaçatı'da inşa edilen Port Alaçatı diğer villa projeleri olarak öne çıkıyor.

Özellikle Expo 2015'in kıl payıyla İtalya'nın Milano kentine kaptırılmasıyla büyük bir hayalkırıklığı yaşayan İzmir'de yapılması planlanan birçok yatırım da rafa kaldırıldı. Ancak yeni imara açılan Bayraklı bölgesinde Tefken Oz ve Rönesans Grubu'nun ortaklaşa 250 milyon dolarlık alışveriş merkezi, konut ve ofis yatırımı ile İş Bankası'nin yapmayı planladığı iki kule ve alıveriş merkezi kente olan ilginin halen devam ettiğini gösteriyor. Bunların yanı sıra Folkart Yapı'nın Salhane Yenikent Bölgesi'nde inşa etmeyi planladığı 45 katlı lüks konut ve işyerlerinden oluşacak Folkart Towvers'ın da 2001 yılında tamamlanması planlanıyor. Zorlu Gayrimenkul de Çankaya'da alışveriş merkezi ve tütün depolarının bulunduğu alanda rezidans, ticaret merkezi ve konut inşa edilmesine ilişkin projenin hazırlıkları sürdürüyor.

İşte İzmir'de öne çıkan projeler:

Saklı Vadi Evleri

DBM İnşaat'ın  İzmir  Çiğli'de yaptığı Saklı Vadi Evleri, 9 blokta toplam 180 daireden oluşuyor. Saklı Vadi Evleri'nde 3+1 tipinde 150 metrekare büyüklüğünde konutların yanı sıra, 220 metrekarelik dubleks daireler yer alıyor. Normal dairelerin 90 bin YTL ile 125 bin YTL arasında değişik fiyatlardan satıldığı sitede 18 adet dubleks dairenin fiyatı ise 165 bin YTL. Esnek ödeme seçeneklerinin sunulduğu proje, İzmir çevre yoluna 2 kilometre, Kipa, Carrefoure, Egepark alışveriş merkezlerine 3 kilometre, belediye, metro, ve Anadolu Caddesi'ne ise 1.800 metre mesafede, Saklı Gölet projesinin üst kısmında orman içinde yer alıyor. Projede yüzme havuzu, yürüyüş parkurları, basketbol ve voleybol sahaları ile doğal orman ve gölet bulunuyor.

Tel: 0 232 386 26 76
Web: www.saklivadievleri.com

Sönmez Kent

Sönmez Budak İnşaat tarafından Menderes'te yapılan Sönmez Kent, 9 bin metrekare alan üzerinde 6 blokta 46 konut ve 2 işyerinden oluşuyor. 135 metrekare büyüklüğünde 3+1 tipinde dairelerden oluşan Sönmez Kent'te fiyatlar ise 125 bin YTL'den başlıyor. 150 bin YTL'ye kadar çıkıyor. 2007 yılının ağustos ayında yapımına başlanan ve 2008'in aralık ayında tamamlanması planlanan projede 4 blok tamamlandı. Dereköy Kavşağı'nda yer alan proje, Adnan Menderes Havalimanı'na 5 dakika mesafede. Projede yüzme havuzu, spor alanları, görüntülü megafon, 24 saat kameralı güvenlik, otopark, su deposu ve ısı yalıtımlı mantolama ile parmak izi çelik kapı, mutfak dolabı ve alarm bulunuyor.

Tel: 0 232 782 65 65
Web: www.sonmezbudakinsaat.com

Doğapark Villaları

RTA Akay İnşaat'ın yapımına başladığı Doğapark Villaları'nda ev fiyatlaı 300 bin ile 400 bin YTL arasında değişiyor. Şekerbank ile yapılan anlaşma ile uygun faiz oranlarından konut kredisinin kullanıldığı projede peşin alımlarda indirim yapılıyor. Örnek villanın tamamlandığı sitede inşaatın 2010 Haziran'ında tamamlanması planlanıyor. Urla Kalabak Mevkii'nde inşa edilen site, İzmir'e 30 kilometre, Çeşme - İzmir otoyoluna 100 metre, denize 1 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 66 bin metrekare arsa içinde her biri 1.400 metrekare bahçede 45 müstakil dubleks villadan oluşan sitede, büyüklükleri 200 ile 240 metrekare arasında değişen 3 tip ev seçeneği mevcut. Sitenin ortak alanları içinde, yüzme havuzu, çocuk oyun parkı, spor alanları, kafeterya ve market, basketbol ve voleybol alanları yer alıyor. Villalarda ise ahşap pergole, ankastre intema mutfak, jakuzi ve otomatik panjur sistemi bulunuyor.

Tel: 0 232 463 43 49
Web: www.dogaparkvillalari.com

Albayrak Mavişehir

Albayrak Yapı Grubu'nun Karşıyaka'da inşa ettiği Albayrak Mavişehir'de büyüklükleri 77 metrekare ile 206 metrekare arasında değişen dairelerin fiyatları 170 bin YTL'den başlıyor 680 bin YTL'ye kadar çıkıyor. Vakıfbank'tan 120 aya kadar yüzde 1,16 faiz oranından konut kredisi ile alınabilen daireler için ayrıca yüzde 70 peşin verilmesi durumunda 60 ay vade farksız taksit seçeneği sunuluyor. İnşaatı tamamlanan projede 1+1 stüdyo tipi konutlardan, 2+1 teraslı konutlara, 3+1 aile tipi konutlardan, 4+1 galerili dubleks konutlara kadar değişik daire seçeneklerine yer veriliyor. 60 bin metrekare alan üzerinde 12 blokta 536 daireden oluşan Albayrak Mavişehir'de basketbol, futbol, voleybol sahaları, tenis kortları, alışveriş merkezi, yürüyüş parkurları, çocuk parkları ve yüzme havuzları yer alıyor. Konutlar ankastre mutfak eşyaları ve klimalı olarak teslim ediliyor.

Tel: 444 0415
Web: www.albayrakmavisehir.com

Gönen Çamlıköy

Gönen Gayrimenkul Yatırım İnşaat'ın Güzelbahçe'de inşa ettiği Gönen Çamlıköy'de büyüklükleri 244 metrekare ile 354 metrekare arasında değişen villaların fiyatları 370 bin ile 520 bin dolar arasında değişiyor. Kaba inşaatı tamamlanan sitenin 2008 sonunda tamamlanması planlanıyor. Gönen Çamlıköy 80 dönüm arsa üzerinde, 4 ayrı tipte tasarlanan 79 villadan oluşuyor. Okullara ve kent içinde düzenli servis hizmeti verilecek olan Gönen Çamlıköy Evleri'nde spor alanları, aletli jimnastik merkezi, fitness salonu, oyun bahçeleri, çocuk parkı, açık - kapalı yüzme havuzu, kafeterya gibi birimlere yer verilecek.

Tel: 0 232 236 81 70
Web: www.gonengyi.com.tr