İzmir Örnekköy kentsel dönüşüm projesinde 2. etabın temeli 13 Mart'ta atılıyor!

İzmir Örnekköy kentsel dönüşüm projesinde 2. etabın temeli 13 Mart'ta atılıyor!Kentsel dönüşüm projeleriyle hem riskli konutlarda oturanların sağlıklı yapılarda oturmasını sağlayan hem de yaşanabilir kentsel alanlar inşa eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy’de 170 konut ve 20 iş yerini kapsayan 2. etap için temel atmaya hazırlanıyor.


Altı ayrı bölgede yüzde 100 uzlaşı ve yerinde dönüşüm anlayışıyla kentsel dönüşüm çalışmalarına devam eden  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, hem riskli konutlarda oturan vatandaşları sağlıklı yapılara geçiriyor hem de bölgeyi yeşil alanları ve sosyal donatı alanlarıyla daha sağlıklı ve yaşanabilir hale çeviriyor. İzmir Belediyesi'nde yer alan habere göre; Örnekköy’de 18 hektar kentsel dönüşüm alanında birinci etapta 130 konut ve 13 iş yerini hak sahiplerine teslim eden Büyükşehir Belediyesi, ikinci etap kapsamında 170 konut ve 20 işyeri için 13 Mart’ta Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla temel atacak. 

İzmir Örnekköy kentsel dönüşüm projesinde 2. etabın temeli 13 Mart

Son hazırlıkların yapıldığı Örnekköy kentsel dönüşüm alanında incelemelerde bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye'de örneği olmayan bir kentsel dönüşüm modeli uyguladıklarına dikkat çekerek, "İzmir'de rant politikası haline getirilmeyen, tam tersi bölgede oluşan rantın oradaki yurttaş tarafından paylaşılmasını esas alan bir dönüşüm politikası var. İnsanların yerinde kalarak depreme dayanıklı konutlara ve sağlıklı bir çevreye kavuşmaları için oldukça büyük bir gayret gösteriyoruz. Uzundere, Gaziemir, Örnekköy, Ege Mahallesi, Ballıkuyu ve Çiğli Güzeltepe’de kentsel dönüşüm projelerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar yaklaşık bin bağımsız bölümü hak sahiplerine teslim etti. 2 bin 200 bağımsız birimin inşaatı başladı. Aynı şekilde yaklaşık 4 bin 600 bağımsız b ölüm de yapım ihalesine hazır hale getirildi. İzmir'de uygulanan bu modelin tüm Türkiye'ye yaygınlaşması gerektiğini düşünüyoruz. İşte o zaman güvenilir ve yaşam kalitesi yüksek kentlerden söz edebileceğiz" açıklamasında bulundu. 

İzmir Örnekköy kentsel dönüşüm projesinde 2. etabın temeli 13 Mart

3 BİN 520 KONUT, 338 İŞ YERİ OLACAK

Örnekköy’de üçüncü ve dördüncü etapta Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZBETON tarafından inşa edilecek yaklaşık bin konut için tahliye ve yıkım işlemleri de sürerken, projenin diğer etapları için de ihale hazırlıkları devam ediyor. Yaklaşık 6 bin kişinin yaşadığı Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı’nda etaplar şeklinde süren proje tamamlandığında toplamda 3 bin 520 adet konut ile 338 adet iş yeri hayata geçirilecek. Proje kapsamında alanda 4 bin 200 metrekare kapalı alanı olan iki katlı yeni pazar alanı, taşıtlar için yaklaşık 30 bin metrekare açık ve kapalı otopark alanları, 3 bin 500 metrekare kapalı alanı olan spor tesis binası ve sosyal alanlar inşa edilecek. Projeyle aynı zamanda alana 68 bin metrekare büyüklüğünde yeşil alan ve 20 bin metrekare büyüklüğe sahip sosyal donatı alanı kazandırılacak.   

İzmir Örnekköy kentsel dönüşüm projesinde 2. etabın temeli 13 Mart

'ÜÇ DAİRE ALDIK'

Büyükşehir’in kentsel dönüşüm çalışması sürdürdüğü bölgenin sakinleri de projenin içinde yer almaktan memnun olduklarını dile getirdi. Örnekköy birinci etap kapsamındaki yeni dairesinde oturan Melek Mama, “Sağlıklı ve depreme dayanıklı konutlarımıza geçtik. Deprem yaşandı, burada hiçbir hasar olmadı. Ne cam çatladı ne başka bir şey. Binalar etaplar halinde tamamlandıkça çevresi de güzelleşecek. Yeşil alan düzenlemesi, kapalı pazar yeri, spor tesisi, hepsi olacak. Yepyeni bir yaşam alanına kavuşuyoruz. Gerçekten çok memnunuz, Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ederiz” diye konuştu. 

Doğma büyüme Örnekköylü olduğunu dile getiren Melek Mama, kentsel dönüşüme girmeden önce mahallelerinin bir gecekondu alanı olduğuna vurgu yaparak, “Tek katlı, üç dört katlı binalar vardı. Kentsel dönüşüm kararı alınınca evlerimizi Büyükşehir’e devrettik.  Elbette başta bir tedirginlik yaşadık ama çalışmalar başlayınca rahatladık. Evlerimizin tapularını belediyeye verdik ve sözleşme imzaladık. Ama tüm süreç sorunsuz yürüdü. İnşaat başladı ve dedikleri tarihte evlerimiz teslim edildi. Evimiz bitene kadar belediye kira yardımı da yaptı. Yerinde dönüşüm olduğu için mahallemizden ayrılmak zorunda da kalmadık. Burada büyüdük, çocukluğumuz burada geçti. Şimdi eski komşularımızla yine bir aradayız” şeklinde konuştu. 

Kentsel dönüşüm öncesi sadece tek katlı bir evi olduğunu, projeyle beraber üç daire sahibi olduğuna dikkat çeken Melek Mama, “Birinde kendim oturuyorum, diğer ikisi kirada.  Gerçekten çok avantajlı oldu. Arada belediye olmasaydı böyle bir avantaj sağlamam mümkün değildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin süreci yürütmesi bizim için büyük bir güven kaynağı oldu. Sözleşme aşamasından tahliyeye kadar her aşamada Büyükşehir’in bölgede açtığı kentsel dönüşüm ofisine giderek bilgi aldık. Orada çalışan arkadaşlar her aşamada bizi aydınlattı. Kafamızda hiçbir soru işareti kalmadı” dedi. 

İzmir Örnekköy kentsel dönüşüm projesinde 2. etabın temeli 13 Mart

'HEM EVİM HEM DÜKKANIM YENİLENDİ'

Örnekköy birinci etaptaki yeni evi ve dükkânını teslim alan Ufuk Kurt ise 20 yıldır aynı mahallede olduğunu, 18 yıldır da esnaflık yaptığını belirterek, “Yerinde dönüşüm olduğu için kimse mağdur olmadı. Burada bir evim bir de dükkanım vardı. Projeyle hem evim hem de dükkanım yenilenmiş oldu. Burada uzun yıllardır esnafım, herkesle samimiyetim var. İnsanlar birbirlerinden ayrılmak istemiyorlar. Alıp bizi başka yerlere götürselerdi mutlu olamazdık. Ayrıca sadece eski yapıları yıkıp yenilerini yapmıyorlar. Bölgeyi de yeşil alanlarıyla değiştiriyorlar. Bu sayede bölgenin değeri de artıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı kentsel dönüşüm modelinin diğer belediyelere de örnek almasını diliyorum. Halk memnuniyeti üst seviyede” diye konuştu. 

İzmir Örnekköy kentsel dönüşüm projesinde 2. etabın temeli 13 Mart

'BÖLGEMİZ DEĞER KAZANDI'

Dördüncü etap kapsamında evi tahliye aşamasında olan Emsude Kırca ise mahalleye Makedonya’dan gelerek yerleştiklerini, 1985’ten beri burada yaşadıklarını kaydederek şöyle konuştu:

 “Şu anda tek katlı evimiz tahliye aşamasında. İki tane 2 artı 1, bir tane de 1 artı 1 daire alacağız. Herkes Büyükşehir’e güvendi ve evini verdi, imzasını attı. Sağlıklı güzel konutlarda oturacağız. Bölgemiz de değer kazanacak. Diğer yandan eski yapılarda depremlerin yıkıcı etkileri olabiliyor. Yeni evlerimiz depreme dayanıklı olacak. Ayrıca kendi çevremizden kopmuyoruz. Aynı mahallemizde oturacağız, bu çok güzel bir şey,”

İzmir'de kentsel dönüşüm hızlandı!

İzmir'de jet hızıyla dev dönüşüm başlıyor!