İzmir Paterson Köşkü restore edilecek mi?

İzmir Paterson Köşkü restore edilecek mi?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tam 38 yıldır kullanılmayan Bornova'daki Paterson Köşkü'nün tahsisini yeniden almak için yeni kabinenin Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'dan gelecek cevabı bekleyecek


İzmir'in Bornova ilçesinde uzun yıllardır atıl şekilde bekleyen Paterson Köşkü için geçici hükümetin Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu talimatıyla Eylül'de protokol hazırlandı. 


Bakanlık daha sonra bu protokolü, tahsis iptali nedeniyle davalık olduğu Büyükşehir Belediyesine gönderdi. 


Cevap Gelmedi


Daha önce tarihi binanın rölüve, restinasyon, restorasyon projelerini hazırlayan ve  İzmir  1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan onay alan Büyükşehir , protokolün ulaşmasıyla birşikte üzerinde çalışmaya başladı. Bürokratlar Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na protokolü ayrıntılarıyla anlattı. 


Protokolde 'Büyükşehir Belediyesi restorasyonu tamamlayıp binayı bakanlığa devredecek', 'bakanlık ile Büyükşehir arasında protokol yapıldıktan sonra Büyükşeghir 6 ay içinde inşaat çalışmalarına başlayacak ve 12 ayda restorasyonu tamamlayacak', 'İnşaat toplam 18 ayda bitirilecek ve bakanlığa devri yapılacak', 'çalışmalarda belirtilen malzemeler kullanılacak' gibi maddeler yer aldı. Geçtiğimiz aylarda yanarak birçok bölümü zarar gören tarihi binanın tüm çalışmalarının bitirilmesi sonrasında hangi amaçla kullanılacağı ise protokole konmadı. 


Ekim ayında protokolün eksilerine ilişkin Büyükşehir bürokratları tarafından rapor hazırlandı. Dosyada, binanın tadilattan sonra hangi amaçla kullanılacağının belli olmaması ve binanın durumuna göre restorasyon için verilen sürenin azlığı konusundaki çekinceler yer aldı. 


Ekim ayı başında raporu Bakanlık'a gönderen Büyükşehir, geçici hükümetin kurulduğu 28 Ağustos ile seçimlerin ardından yeni kabinenin kurulduğu 24 Kasım tarihine kadar görevde bulunan, bir kez de İzmir'e gelerek incelemelerde bulunan dönemin Kültür Turizm Bakanı Yalçın Topçu'dan cevap gelmedi. 


Büyükşehir bu kez yeni kabinede Bakan olan Mahir Ünal'ın kararını beklemeye başladı. Beklenen haberin gelmemesi durumunda Kocaoğlu'nun Ankara'ya gideceği ifade edildi. 


SÜREÇ NASIL İŞLEDİ? 

Maliye Bakanlığı köşkü 2008'de Büyükşehir Belediyesine tahsis etti. Büyükşehir tarafından hazırlatılan projeler, 2011 'de onaylandı. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2013'te Paterson Köşkü'nün Büyükşehir'e tahsisine ilişkin protokolü iptal etti. Milli Emlak Genel Müdürlüğü de yine aynı yıl köşkün Büyükşehir'e tahsisini kaldırdı. Böylece köşk, tekrar Kültür ve Turizm Bakanlığı'na geçti. Bu süreçte Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Paterson Köşkü'nde "Atilla İlhan Kütüphanesi" oluşturulması görüşmeleri başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu gelişmenin ardından protokolün iptali nedeniyle, 2013'te Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine dava açtı. Mahkeme 30 Ocak 2014'te protokolün iptal edilemeyeceğine hükmetti. Bakanlık itiraz etti. Dava devam ederken, Büyükşehir Belediyesi, bu kez arazinin tahsisiyle ilgili kararı iptal eden Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne karşı açtığı davayı kaybetti. 3. İdare Mahkemesi, 22 Mayıs 2014 tarihli karar ile tahsisin kaldırılması işlemini iptal etti. 


Habertürk Egeli