İzmir Üçyol-Buca Metro Hattı'nın inşaatı yılın 2. yarısında başlayacak!

İzmir Üçyol-Buca Metro Hattı'nın inşaatı yılın 2. yarısında başlayacak! İzmir Üçyol-Buca Metro Hattı'nın inşaatı yılın 2. yarısında başlayacak!

İzmir tarihinin en büyük yatırımı olması planlanan Üçyol - Buca Metro projesinin genel ihale ilanı Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın internet sitesinde yayımlandı. Projenin inşaatının bu yılın ikinci yarısında inşaatın başlaması planlanıyor.


İzmir Üçyol - Buca Metro projesinin genel ihale ilanı Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın  (EBRD) internet sitesinde dün yayımlandı.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, genel ilan yapım işine talip olacak dünyadaki tüm firmaların projeden haberdar olmasını ve ihaleye hazırlanmalarını sağlıyor.

Bundan sonraki süreçte, tekliflerin alınması için altı ay içerisinde ayrı bir ihale gerçekleştirilecek ve kazanan firma belirlenecek. İnşaatın ise bu senenin ikinci yarısında başlaması planlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile EBRD geçtiğimiz Aralık ayında 80 milyon avroluk finansman yetkilendirme sözleşmesi imzaladı.

İzmir tarihinin en büyük yatırımı

Üçyol - Buca Metrosu İzmir tarihinin en büyük yatırım projesi olma özelliğine sahip. Projeyi İzmir Büyükşehir Belediyesi kendi olanaklarıyla inşa edecek. Derin tünel tekniğiyle açılacak hattın uzunluğu 13,5 kilometreye ulaşacak. Üçyol ile başlayan ve 11 istasyondan meydana gelen hatta sırasıyla Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi,  Kasaplar, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule istasyonları bulunacak.

Buca Metrosu, F. Altay-Bornova arasında çalışan metro hattıyla Üçyol İstasyonu'nda; İZBAN hattı ile ise Şirinyer İstasyonu'nda buluşacak. Bu projenin en büyük özelliklerinden biri metronun “sürücüsüz metro” olması.

Atölye ve bakım binası da yapılacak

Proje dahilinde 80 bin metrekare kapalı alana sahip bakım atölye ve depo binası da inşa edilecek. İki katlı olarak dizayn edilen binada, alt kat geceleme, üst kat ise araç bakım ve onarım katı olarak kullanılacak. Üst katta ayrıca idari ofisler ve personel kullanım alanları da yer alacak.

 

İzmir Narlıdere Metrosu’nda üçüncü istasyona ulaşıldı!