İzmir'de 15 yılda 2 milyar 114 milyon TL'lik kamulaştırma yapıldı!

İzmir'de 15 yılda 2 milyar 114 milyon TL'lik kamulaştırma yapıldı!Kentteki yatırımlarına hız kesmeden devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aziz Kocaoğlu'nun başkanlığı döneminde 2 milyar 114 milyon liralık gayrimenkul satın aldı.


 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aziz Kocaoğlu'nun başkanlık yaptığı 15 yıllık dönemde, İZSU’nun kamulaştırma rakamı ile 2 milyar 114 milyon TL'lik kamulaştırma gerçekleştirdi.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan gayrimenkuller, hem önemli proje ve hizmetlerin gerçekleştirilebilmesi hem de kente katma değer kazandırılması adına değerlendirildi.

Yeni yollar, meydanlar ve kavşaklar açmak, yeşil alanları artırmak; spor salonları, alt-üst geçitler, metro-banliyö istasyonları ve itfaiye tesisleri inşa etmek, otopark ve mezarlık alanları ile kentsel dönüşüm-gelişim alanları oluşturmak, fuarcılık tesisi inşa etmek, arkeolojik kazılar için uygun alan hazırlamak, afete maruz bölgelerdeki yapılaşmayı ortadan kaldırmak, kente sağlıklı içme suyu sağlamak ve kanal, yağmur  suyu, içme suyu ve arıtma tesisi yatırımı yapabilmek için ihtiyaç duyulan her yerde arazi ve bina satın almaktan çekinmeyen büyükşehir pek çok konuda olduğu gibi kamulaştırma çalışmalarında da Türkiye'deki yerel yönetimlere "örnek bir model" oldu.
 
En büyük kamulaştırma Homeros Bulvarı’nda


Başkan Aziz Kocaoğlu döneminde taşınmaz mal varlığını ciddi derecede artıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2004-2019 tarihleri arasında en yüksek kamulaştırma bedelini, Buca-Yeşildere bağlantı yolu olarak yapılan (halk arasında Uçan Yol olarak bilinen) Homeros Bulvarı'nın açılması için ödedi. Bunun için 156 milyon TL'lik arazi satın alındı.

2006'dan itibaren Kadifekale'deki heyelan bölgesinin taşınması ve burada oturan vatandaşların toplu konutlara taşınması için ödenen rakam da, o günkü değerle 101 milyon TL'ye yaklaştı. Bunu 37.5 milyon TL ile Agora kazı çalışmaları, 32.7 milyon TL ile Karabağlar'da açılan Dostluk Bulvarı, 29.8 milyon lira ile Opera binası ve çevre düzenlemesi, 29.3 milyon TL ile Gaziemir'deki Fuar İzmir arazisi, 45 milyon lira ile Kadifekale Kültürel Tesis Alanı, 30 milyon TL ile Arkeoloji ve Tarih Parkı alanı, 11,9 milyon TL ile Antik Tiyatro Alanı,  26.4 milyon TL ile Çiğli Balatçık-Harmandalı bağlantı yolu, 23.1 milyon TL ile Bornova Hamdi Dalan Kavşağı, 22.9 milyon TL ile Evka 3 Metro İstasyonu, 20.5 milyon TL ile de Mersinli Kapalı Spor Salonu izledi.

İZSU da başta Tahtalı Barajı ve Gördes Barajı mutlak koruma sahaları başta olmak üzere arıtma tesisi, kuyu, depo alanları ile içme suyu, kanal, yağmur suyu ve dere ıslahları ile ilgili yatırımlar için 8 milyon 825 bin metrekarelik alanda kamulaştırma yaptı ve 114 milyon TL harcadı.


 
Görev sahası 10 kat büyüyünce..


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, konuyla ilgili olarak, "Neredeyse kamulaştırma yapmadan proje yapamaz hale geldik. Kentin önünü açacak yatırımları gerçekleştirmek, yeni yol ve ana arterler açmak, yeni projelerimizi gerçekleştirmek için buna ihtiyacımız vardı" dedi. Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:
"2004 yılında sorumluluk sahamız büyümüş, 110 bin hektardan 550 bin hektara çıkmıştı. Yani 5 kat artış oldu. Sonra 650 bin hektar daha geldi. 5 misli artışı hallettiğimize göre, 2 misli büyümenin getireceği sorunları daha kolay aşarız deyip kolları sıvadık. İş çoktu ama işten hiç korkmadık. İzmir'in kalkınması için alt yapı yatırımlarına yoğun çaba harcadık. Ama projelerimizi gerçekleştirirken, arazi kısıtı karşımıza büyük bir engel olarak çıktı. Maliyeti çok yüksek olsa da, bu engelleri kamulaştırma yaparak aşmaya çalıştık. Öyle ki, bazı yatırımlarımızın kamulaştırma bedeli, yapım maliyetinden çok daha fazla oldu." dedi