İzmir'de 2 milyar TL'lik kamulaştırma yapıldı!

İzmir'de 2 milyar TL'lik kamulaştırma yapıldı! İzmir'de 2 milyar TL'lik kamulaştırma yapıldı!

Yeni proje ve yatırımlar için ihtiyaç duyulan her yerde arazi ve bina kamulaştırması yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aziz Kocaoğlu'nun başkanlığı döneminde yaklaşık 2 milyar TL'lik gayrimenkul satın aldı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aziz Kocaoğlu'nun başkanlık yaptığı 14 yıllık dönemde 1 milyar 829 milyon TL'lik kamulaştırma yaptı.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, İZSU’nun kamulaştırma rakamı ile birlikte bu rakam 1 milyar 934 milyon TL'ye ulaştı.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan taşınmazlar, hem önemli proje ve hizmetlerin gerçekleştirilebilmesi hem de kente katma değer kazandırılması adına değerlendirildi.


Yeni yollar, meydanlar ve kavşaklar açmak, yeşil alanları artırmak; spor salonları, alt-üst geçitler, metro-banliyö istasyonları ve itfaiye tesisleri inşa etmek, otopark ve mezarlık alanları ile kentsel dönüşüm-gelişim alanları oluşturmak, fuarcılık tesisi inşa etmek, arkeolojik kazılar için uygun alan hazırlamak, afete maruz bölgelerdeki yapılaşmayı ortadan kaldırmak, kente sağlıklı içme suyu sağlamak ve kanal, yağmur  suyu, içme suyu ve arıtma tesisi yatırımı yapabilmek için ihtiyaç duyulan her yerde arazi ve bina satın almaktan çekinmeyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırma çalışmalarında da Türkiye'ye örnek bir model oldu.


 
En büyük kamulaştırma Homeros Bulvarı’nda


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde taşınmaz mal varlığını ciddi derecede artıran büyükşehir belediyesi, 2004-2018 yılları arasında en yüksek kamulaştırma bedelini, Buca-Yeşildere bağlantı yolu olarak inşa edilen Homeros Bulvarı'nın açılması için ödedi. Bunun için 111,5 milyon TL'lik arazi satın alındı.

 

2006 yılından itibaren Kadifekale'de yer alan heyelan bölgesinin taşınması ve burada oturan vatandaşların toplu konutlara taşınması için ödenen rakam da, o günkü değerle 101 milyon TL'ye yaklaştı. Bunu 37.5 milyon TL ile Agora kazı çalışmaları, 32.7 milyon TL ile Karabağlar'da açılan Dostluk Bulvarı, 29.8 milyon TL ile Opera binası ve çevre düzenlemesi, 29.3 milyon TL ile Gaziemir'deki Fuar İzmir arazisi, 43,4 milyon TL ile Kadifekale Kültürel Tesis Alanı, 11,9 milyon TL ile Antik Tiyatro Alanı,  26.4 milyon TL ile Çiğli Balatçık-Harmandalı bağlantı yolu, 23.1 milyon TL ile Bornova Hamdi Dalan Kavşağı, 22.9 milyon TL ile Evka 3 Metro İstasyonu, 20.5 milyon TL ile de Mersinli Kapalı Spor Salonu izledi.

İZSU da başta Tahtalı Barajı ve Gördes Barajı mutlak koruma sahaları başta olmak üzere arıtma tesisi, kuyu, depo alanları ile içme suyu, kanal, yağmur suyu ve dere ıslahları ile ilgili yatırımlar için 8 milyon 825 bin metrekarelik alanda kamulaştırma gerçekleştirdi ve 105.8 milyon TL harcadı.


Arazi kısıtı en büyük engel


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuyla ilgili olaraki, "Kamulaştırma yapmadan proje yapamıyoruz. Kentin önünü açacak yatırımları gerçekleştirmek, yeni yol ve ana arterler açmak, yeni projelerimizi gerçekleştirmek için buna ihtiyacımız var" diye konuştu. Başkan Kocaoğlu ve şu açıklamayı yaptı: "2004 yılında sorumluluk sahamız büyümüş, 110 bin hektardan 550 bin hektara çıkmıştı. Yani 5 kat artış oldu. Sonra 650 bin hektar daha geldi. 5 misli artışı hallettiğimize göre, 2 misli büyümenin getireceği sorunları daha kolay aşarız deyip kolları sıvadık. İş çoktu ama işten hiç korkmadık. İzmir'in kalkınması için alt yapı yatırımlarına yoğun çaba harcıyoruz. Ama projelerimizi gerçekleştirirken, arazi kısıtı karşımıza büyük bir engel olarak çıkıyor. Maliyeti çok yüksek olsa da, bu engelleri kamulaştırma yaparak aşmaya çalışıyoruz. Öyle ki, bazı yatırımlarımızın kamulaştırma bedeli, yapım maliyetinden çok daha fazla oluyor."