26 / 09 / 2022

İzmirde 9 bin 500 bina, deprem riskine karşı taranacak!

İzmirde 9 bin 500 bina, deprem riskine karşı taranacak!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, "Mevcut Yapı Stoku Envanterinin Oluşturulması Projesi" kapsamında, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ve İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İzmir Şubesi ile protokol imzaladıProjeye göre, pilot bölge seçilen Balçova ve Seferihisar ilçelerindeki 9 bin 500 binada deprem riskine karşı tarama yapılacak.  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediyedeki imza töreninde yaptığı konuşmada, protokol üzerinde uzun zamandır çalıştıklarını belirtti.

Kocaoğlu, pilot seçilen Balçova ve Seferihisar ilçelerinde uygulanacak projenin 10 ayda tamamlanacağını ve olası bir deprem sırasında binaların hasar görme risklerinin tespit edileceğini söyledi. Balçova ve Seferihisarda toplam 9 bin 500 yapının deprem riski açısından
 mercek altına alınacağını anlatan Kocaoğlu, daha sonra projenin tüm İzmire yayılacağını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütünün İzmiri Türkiyede havası en temiz kent olarak belirlediğini anlatan Kocaoğlu, "Bu yeterli değil. Havası, toprağı, suyu, yeşili ve planlamasıyla dünyanın en sağlıklı kentlerinden biri olmayı hedefliyoruz" dedi.

Projenin içeriği ve hedefi

Protokolle, her yapının ilgili belediyesinden temin edilecek dosya ve mahallinden yapılacak inceleme sonucunda elde edilecek veriler doğrultusunda, bina kimlik bilgilerinin oluşturulması hedefleniyor. Elde edilecek sonuçlar, aynı zamanda İmar Bilgi Sisteminin oluşturulması ve afet zarar azaltma çalışmalarında da bilgi altyapısı olarak kullanılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi adına İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından yürütülecek proje çerçevesinde, önce mevcut yapıların envanter bilgileri oluşturulacak. Yapı stokunun deprem açısından riskinin belirlenmesi için kullanılacak değerlendirme yöntemi ile binalara ait parametrelerin elde
 edilmesine yönelik veri hazırlanacak.

Binaların, envanter bilgilerinin ve yapısal özelliklerinin derlenmesine yönelik bilgi toplamada görev alacak inşaat mühendislerine eğitim verilecek.

İmza törenine Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, DEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ercüment Yalçın, İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ayhan Emekli, TMMOB Dönem Sözcüsü Ferdan Çiftçi, akademisyenler ve meslek odalarının temsilcileri katıldı.

AA
Geri Dön