İzmir'de ilk 7 ayda 34 bin 642 konut satıldı!

İzmir'de ilk 7 ayda 34 bin 642 konut satıldı!Türkiye'de hiç kullanılmamış evlerin satış payı düşerken ikinci el pazarı ise yükseldi. İzmir'de satılan daire sayısı da belli oldu.


Türkiye'de konut satışları son yıllarda düşerken bu yılın ilk 7 ayına göre konut satışları yüzde 21 azalarak 608 bin olarak açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre henüz hiç kullanılmayan evlerin satış payı düşüş göstererek ikinci el pazarı ise yükseldi.

EN YÜKSEK SATIŞLAR NEVŞEHİR'DE

Sondakika İzmir'de yer alan habere göre; toplam konut satış rakamının yüzde 60'a yakını, ikinci el satış oldu. Bu rakam birinci el pazarda yüzde 40'ta kaldı. Türkiye'deki ikinci el pazarında olan yükseliş, 2013 yılından sonra rekor seviyeye ulaştı. İkinci el pazarında bulunan satışlar, bir yılda neredeyse iki katına arttı. Türkiye'de en çok ikinci el satış yapılırken iller Nevşehir, Yalova ve Karaman olurken en düşük iller ise Ordu, Giresun, Burdur ve Kırklareli oldu.

İZMİR KONUT SATIŞLARI

Diğer yandan İzmir'de satılan daire sayısı da belli oldu. İzmir'de ilk 7 ayda konut satışı 34 bin 642 olarak yapılırken bu rakamın 20 bin 709'unu ikinci el konutlar oluşturdu. Yani konut satışlarının yüzde 60'ını ikinci el konut satışları oldu.
 

7 ayda 1,1 milyon gayrimenkul satıldı!