İzmir'de kentsel dönüşümde yeni adımlar atılıyor!

İzmir'de kentsel dönüşümde yeni adımlar atılıyor! İzmir'de kentsel dönüşümde yeni adımlar atılıyor!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, öncelikli projeleri arasında bulunan “kentsel dönüşüm” çalışmalarını incelemek için saha çalışmalarına başladı. Soyer, kentin 7 ayrı bölgesinde 308 hektarlık alanda devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi aldı.İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin ürettiği değerin adil paylaşımını esas alan ve odağına vatandaşın menfaatlerini koyan bir anlayışıyla “kentsel dönüşümde” yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Başkan Tunç Soyer,  İzmir  Büyükşehir Belediyesi’nin yerinde, adil, uzlaşmaya dayalı dönüşüm prensibiyle ilk etabı tamamlanan Uzundere Kentsel Dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi aldı. Uzundere 1. Etap’taki örnek daireyi gezen, 2. etapta hızla yükselen inşaatları inceleyen Başkan Soyer’e, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe ve belediye bürokratları eşlik etti.

Şehrin refahı artacak

Uzundere’nin yanı sıra Örnekköy, Ege Mahallesi, Gaziemir Aktepe-Emrez, Bayraklı, Ballıkuyu ve Güzeltepe olmak üzere kentin 7 ayrı bölgesinde 308 hektarlık alanda uygulanan kentsel dönüşüm projeleri hakkında da bilgiler alan Başkan Soyer, kentin tüm bölge ve ilçelerinde sağlıklı bir yapılaşma ve dönüşüm gerçekleştireceklerini belirtti. Soyer, şunları söyledi: “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu kentte yaptığı en başarılı hizmetlerden biri Uzundere kentsel dönüşüm çalışmalarıdır. Neden, biliyor musunuz? Orada belediye, müteahhit ve vatandaş bir araya geldiler. Belediye vatandaşın hakkını korudu. Şimdi biz aynı mantıkla yola çıkarak, buralardaki hiçbir vatandaşımın hakkına zerre kadar toz kondurmayacağız. Deprem ve diğer afetlere hazır, dayanıklı yaşam alanları oluşturacağız. İzmir’in mahallelerini yerinde ve uzlaşıyla dönüştürmeye hız vereceğiz. İzmir'imizin ürettiği değerin adil paylaşımını esas alan ve odağına vatandaşın menfaatlerini koyan planlama ve dönüşüm anlayışıyla çalışacağız. İzmir için iki ana hedefimizin; şehrin refahını yükseltme ve tüm kılcallara yayma hedefimizin kesiştiği en özel noktalardan birisi de kentsel dönüşüm alanları. Bu bölgelerin dokusunu yenilerken, içinde yeşil alanlara, parklara, çocuklar ve gençler için sosyal, kültürel, sportif alanlara, kadınların evlerinden çıkıp sosyalleşebileceği mekanlara öncelik vereceğiz. Hem bu bölgelerdeki vatandaşlarımızın refahını hem de tüm şehrimizin refahını artıracağız” ifadelerini kullandı.

Uzundere 1. etap kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 9 blokta 308 konut ve 33 işyerinin hak sahiplerine teslim edildiği alandaki örnek daireyi gezen Başkan Soyer, apartman sakinleriyle bir araya geldi.

Uzundere 3. Etap ile Örnekköy 2. Etap 9 Mayıs’ta ihale ediliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “yüzde 100 uzlaşma ve yerinde dönüşüm” ilkesi ile Türkiye’de adeta “milat” olan Uzundere projesinin 1. etabında 280 konut ve 33 işyerinin yapımını tamamlayıp hak sahiplerine teslim etti. Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi 2. Etap çalışmaları kapsamında 67 bin metrekarelik inşaat alanına sahip 420 konut ve 40 işyerinin inşaatı 2020 yılının Mart ayında bitirilecek. 112 bin metrekare alanda 385 konut, 21 işyeri, 121 ticaret-ofis ve 122 odalı otelin bulunduğu Uzundere 3. Etapta konutlar için kuralar çekildi; 9 Mayıs’ta inşaat ihalesi düzenlenecek.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı 180 bin metrekare büyüklüğünde bulunan Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı’nda 3520 adet konut ile 338 adet işyeri yapacak. 1. Etaptaki 130 konut ile 13 işyerinin inşaatı sürüyor, 580 konut 11 işyerinin bulunduğu 2. Etap için de 9 Mayıs’ta inşaat ihalesi düzenlenecek. Örnekköy 3. ve 4. etaplar için de ihale hazırlığı devam ediyor.

Gaziemir Aktepe –Emrez’de dönüşüm başlıyor

Yaklaşık 20 bin kişinin yaşadığı Gaziemir Aktepe- Emrez mahallelerinde 1 milyon 220 bin metrekarelik proje alanında yaklaşık 10 bin konut-işyeri-ofis üretilecek. 82 bin metrekarelik inşaat alanına sahip 530 konut, 20 işyerini kapsayan 1. Etap'ın inşaat ihalesi ise 23 Mayıs tarihinde bitirilecek.

Yaklaşık 3200 kişinin yaşadığı Ege Mahallesi’nde yerinde dönüşümü sağlamak için hayata geçirilecek 300 konutun bulunduğu bloklar ile 728 ticaret-ofis ve konutun olduğu blok için de ihale süreci başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bayraklı, Ballıkuyu ve Çiğli Güzeltepe kentsel dönüşüm alanları ile ilgili de çalışmalara devam ediyor. 7 ayrı bölgede başlatılan kentsel dönüşüm projeleri bittiğinde İzmir’de 35 bin konut- işyeri-ofis üretilecek.