İzmir’de konut fiyatlarında sadeleştirilmeye gidilmeli!

İzmir’de konut fiyatlarında sadeleştirilmeye gidilmeli!

İzmir’de arsa ve konut fiyatlarının hala çok yüksek olduğuna değinen Gayrimenkul PR, konut balonu krizi oluşmadan önce alınması gereken tedbirleri anlattı...


TÜİK’in yayınladığı verilere göre İzmir’de konut satışlarının geçtiğimiz seneye oranla yüzde 50 civarında düştüğünü ve bunun kaygı verici bir şekilde ‘konut balonu’ riskine götürebileceğine değinen Gayrimenkul PR şirketi, ‘İzmir gayrimenkul sektöründe doğru fiyatlandırma ve pazarlama politikalarında güncellenme yapılması artık kaçınılmaz’ açıklamasını yaptı

Kamu bankalarının uyguladığı süper avantajlı kredi döneminin suni konut alımlarına sebep olduğunu ve bunun sonucunda da İzmir’de konut fiyatlarının yüzde 30 civarında arttığını anımsatan Gayrimenkul ekonomisi ve pazarlanması alanında faaliyet gösteren Gayrimenkul PR şirketi, konut satışlarının tüm süreçlerinde politika değişimine gidilmesinin artık kaçınılmaz olduğuna değindi.

Türkiye genelinde konut satış oranlarının giderek düştüğünü, İzmir’de ise bu oranın Türkiye geneline kıyasla yüzde 20 civarında daha düşük seviyelerde olduğunu kaydeden Gayrimenkul PR, ‘Önceleri; ilanı girip, brandayı asıp müşterinin aramasına göre satış aksiyonu alınıyordu.  Depreminin yarattığı etki ve sel baskınları sonrası ortaya çıkan alt yapı yetersizlikleri İzmir’in cazibesi algısını tam tersi yönünde değiştirdi. Yapı stokunun yüzde 60’ının yönetmeliklere aykırı olduğu bir kentte kolaylıkla konut satılamayacağı gerçeğiyle herkes yüzleşmeli ve avantajlı kredi döneminde satılmış fiyatlar asla baz alınmamalı’ değerlendirmesini yaptı.

İzmir’de konut fiyatlarında sadeleştirilmeye gidilmeli!

Fiyatlandırma ve pazarlama politikaları güncelleştirilmeli

İzmir’de arsa ve konut fiyatlarının hala çok yüksek olduğuna değinen Gayrimenkul PR, konut balonu krizi oluşmadan önce alınması gereken tedbirleri şu şekilde belirtti:

İnşaat firmaları hükümetin yeni bir ‘avantajlı konut kredisi’ paketi çıkartabileceği ümidiyle konut fiyatlarında direniyorlar. Hükümet, iç piyasa dinamiklerini göz önüne alarak finansal yatırım araçlarını güçlendirici politikalarla Türk Lirasını planlı ve kontrollü bir biçimde değerlendirmeye kararlı. 1 sene ödemesiz düşük faizli konut kredisinin yeniden gelebileceği beklenmemeli. Çünkü dönmeyen kredilerle kamu bankalarının krize girebileceği iddia ediliyor.

Bu gerçekler ışığında İzmirli inşaat firmaları doğru finansal analizlerle fiyatları sadeleştirip, konutları erişilebilir duruma getirmelidir. Pazarlama politikalarında da güncelleştirme yaparak kararlı müşteri kitlesi oluşturan değer artırıcı advertorial stratejileriyle fark yaratıp, karlı satışlar gerçekleştirebilirler.
 

İzmir deprem konutlarının ihalesi Mart'ta!