İzmir deprem konutlarının ihalesi Mart'ta!

İzmir deprem konutlarının ihalesi Mart'ta!

30 Ekim'de İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı. Yatay mimariye göre inşa edilecek deprem konutlarının ihalesi Mart ayında yapılacak. 


İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Yerinde dönüşümle ve yatay mimariye göre inşa edilecek olan toplamda 1841 konut ve 208 dükkanın temeli atıldı. Yeni Asır'dan Mert Alpdündar'ın haberine göre; bu konutların 307'si Bayraklı Şehir Hastanesi'nin yanında ayrılan rezerv alanda inşa edilecek. Konutların teslimine Ağustos ayı sonlarından itibaren başlayacak. 

İzmir deprem konutlarının ihalesi Mart

3 KAT DAHA HIZLI İNŞAAT 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin açıkladığı bilgilere göre;  bu rezerv alandaki 3 bin 100 konutun ihalesinin önümüzdeki Mart ayında yapılacak. Bakanlık yetkilileri, konutların diğer inşaat projelerine kıyasla 3-4 kat daha hızlı ve 7/24 çalışmayla hayata geçirileceğini dile getirdi. Zemin iyileştirme yapılmadan bölgenin taşıma gücünün oldukça az olduğunu belirten yetkililer, en önemli çalışmanın öncelikle yerin altında yapıldığını belirtiyor. 21 metre yüksekliğinde binalar için yerin altına da 21 metre boyunda kazıklar ile beton enjeksiyonu yapılıyor.

İzmir deprem konutlarının ihalesi Mart

MAHALLE KÜLTÜRÜ 

Bayraklı'da bina yükseklikleri genellikle zemin artı 7 kat iken, yatay mimariye göre planlanan konutların yüksekliği zemin artı 5 kat olacak. Ancak, proje alanının dışında kalan ve ağır hasar alarak yıkılan binaların kat sayılarını, ilgili belediyeden çıkacak imar durumu belirleyecek. Diğer yandan, tüm bölgelerde mahalle kültürünün yaşatılması için depremden etkilenen Karaburun ilçesinde de köy evlerinin yapılacağı aktarıldı.

İzmir deprem konutlarının ihalesi Mart

"YENİ BİR ŞEHİRCİLİK MİLADI OLACAK" 

İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm, deprem dönüşümü hareketini başlattıklarını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İnşallah Ağustos ayı itibarıyla, yeni yuvalarımızı teslim etmenin mutluluğunu yaşayacağız. Bugün, depremden en çok etkilenen Bayraklı ilçemizde 7 ayrı alanda ve rezerv alanımızda toplamda 1841 konutun inşasına,  TOKİ  eliyle başlamış oluyoruz. İnşallah projemizi, kültürel ve sosyal alanlarıyla, yeşil alanlarıyla, okul, cami gibi sosyal donatılarıyla en güzel şekilde tamamlayıp İzmirli kardeşlerimize teslim edeceğiz.
 

İzmir Deprem Konutları'nın temeli atıldı!