İzmir Deprem Konutları'nın temeli atıldı!

İzmir Deprem Konutları'nın temeli atıldı!

Yatırımlarına hız kesmeden devam eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir Bayraklı ilçesinde hayata geçirilecek 1.841 konutun temelini attı.


Elazığ depreminin birinci yıl dönümünde toplamda sekiz bin konutu inşa edip hak sahiplerine teslim eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir'de de depremin yaralarını da hızla sarıyor. En ağır hasar gören İzmir'in Bayraklı ilçesinde hayata geçirilecek olan 1.841 konut için bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla temel atma töreni yapıldı.

İzmir Deprem Konutları

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim tarihinde yaşanan 6.6 büyüklüğündeki depremde en fazla yıkımın meydana geldiği Bayraklı'da çöken veya ağır hasar görerek acil yıkılan, aralarında Rıza Bey Apartmanı’nın da yer aldığı binaların yerinde oluşturulan yedi proje alanında inşaatlar başlıyor.  İzmir  Bayraklı Şehir Hastanesi yanındaki 375 hektarlık rezerv alanda inşa edilecek olan konutlar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla temel atma töreni gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından ihale edilen ve yerinde dönüşümle yatay mimariye göre inşa edilecek zemin artı beş kattan meydana gelen bin 444 konut ile 208 dükkân ağustosta hak sahiplerine teslim edilecek. Ayrıca rezerv alanda hayata geçirilecek olan 397 konutun da temeli atılacak. 

İzmir Deprem Konutları

Rezerv alanda sekiz bin konut

Yatırım değeri 800 milyon Tlira olan bin 841 konutluk ilk etap deprem dönüşümüne değinen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, rezerv alanda planlanan 3 bin 500 konut için çalışmaların sürdüğünü mart sonuna kadar burada da temel atmaların yapılacağını belirtti. Rezerv konut sayısını artıracaklarını dile getiren Murat Kurum, “Bu alan sekiz bin konut yapmaya müsait. Konut sayısını artırarak, İzmir’in kentsel dönüşümünü hızlandıracağız. Burası şehrin adeta yeni bir uydu kenti olacak” şeklinde konuştu.

İzmir Deprem Konutları


Üç milyar TL yatırım

Elazığ ve Malatya'da yapılanların aynısını sel ve deprem gibi doğal afetlerden zarar gören İzmir için de yapacaklarını dile getiren Bakan Kurum, İzmir'deki afet konutları için 2,5-3 milyar TL'lik yatırım yapılacağını belirtti. "İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm çalışmasını başlatmış oluyoruz" diye konuşan Bakan Kurum, ilk etap teslimlerin ağustosta olacağını, kalanların ise bir yıl içinde hak sahiplerine yapılacağını söyledi.


42 bin bağımsız birim yıkıldı 

Depremden etkilenen İzmir'in Karaburun ilçesinin köylerinde de yeni köy evleri inşa edeceklerini dile getiren Kurum, şunları söyledi: "Şu ana kadar İzmir’de, yaklaşık 20 bin binada yani yaklaşık 50 bin bağımsız birimde riskli yapı tespiti yaptık. Bunlardan 42 bin bağımsız birimin yıkımını gerçekleştirdik. 2002-2021 yılları arasında, İzmir’de kira yardımı, proje uygulamaları, kamulaştırma, hizmet alımları gibi başlıklarda 407 milyon lira destek sağladık."

İzmir Deprem Konutları


Rızabey Apartmanı’nda hayatını kaybedenler anılacak


AFAD Merkezi’nde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de bulunduğu bir toplantıya katılım gösteren Bakan Kurum, depremde ailesini kaybedenlerden gelen talebi yerine getirdiklerini söyledi. 38 kişinin yaşamını yitirdiği Rızabey Apartmanı’nın yeşil alan olarak kalacağını dile getiren Murat Kurum, “Depremden 91 saat sonra kurtarılan Ayda bebek de bu binadaydı ve burası depremin simge yapısı oldu. Bu nedenle alanı yeşil bırakmaya ve depremde hayatını kaybedenlerin anılacağı bir mekan yapmaya karar verdik” şeklinde konuştu.


Komşular ayrılmayacak

Bayraklı'daki yedi proje alanında yıkılan 1 bin 571 konutun yerine mükerrer daire sahipliği sebebiyle 1 bin 444 konut yapılırken, yeni binalarda zemin iyileştirmesi amacıyla yer üstünden daha fazla beton yer altında kullanılacak. 2 oda 1 salon ve 3 oda 1 salon konutlar ile dükkanların yer aldığı yeni projelerde eski komşuluk ilişkileri de dikkate alındı ve yıkılmadan önce yan yana olan bazı bina sakinleri aynı blokta olacak biçimde projeler tasarlandı.
 

Murat Kurum: Türkiye'ye örnek bir dönüşümü de güzel İzmir'imizde yapıyor olacağız!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yıl sonuna kadar deprem konutlarımızı bitireceğiz!