İzmir’de konut satışlarını artırmak için neler yapılmalı?

İzmir’de konut satışlarını artırmak için neler yapılmalı?

Egenin incisi İzmir’de sıfır ve ikinci el konut satışlarında sert düşüşler sürüyor. İzmir’deki inşaat firmaları konut satışlarındaki durgunluğa karşı yeni çözümler arıyor.


Ocak 2021’de İzmir’de konut satışları 4 bin 63 konut şeklinde gerçekleşti ve Türkiye genelindeki payı yüzde 5,8’e indi. İlk kez satılan konut sayısı bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 44,4 oranında azaldı ve bin 233 oldu. Egenin incisi İzmir’de toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 30,3 oldu

İzmir’de ikinci el konut satışları bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 43,3 oranında azaldı ve 2 bin 830 oldu. İzmir’de toplam konut satışları içinde ikince el konut satışlarının payı yüzde 69,7 oranında oldu. İpotekli konut satışları bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 74,7 oranında azaldı ve 772 şeklinde gerçekleşti. İzmir’de Ocak'ta satışı yapılan konutların yüzde 19’u ipotekli satış şeklinde gerçekleşti. İpotekli satışların yüzde 23,2’sini ilk satış, yüzde 76,8’ini ise ikinci el satışlar meydana getirdi.

İzmir’de konut satışlarını artırmak için neler yapılmalı?

Prof Yılmaz, ‘İzmir’de konut satışlarında kurallar değişmeli’

İzmir’de konut satış oranlarındaki sert düşüşlerin önüne geçilebilmesi için fiyatlandırma ve satış yöntemlerinde uygulanan eski alışkanlıkların değiştirilmesi gerektiğini dile getn Ekonomist Prof Dr Ahmet Yılmaz, çözümleri şu şekilde özetledi:

"Kamu bankalarının uyguladığı avantajlı kredi koşulları sebebiyle tüketiciler ihtiyaçları olmadığı durumda bile konut alım aksiyonuna geçti. Bu döneminin yarattığı suni alımlar Egenin incisi İzmir’de gayrimenkul endeks değerlerini alt-üst etti

İzmir’de konut satışlarını artırmak için neler yapılmalı?

İzmir’in gayrimenkul finansal performansları ve endeks değerleri rakip şehirlere göre oldukça düşük seviyelerde. Tüketiciler aynı kalitedeki bir gayrimenkulü çok daha uygun koşullarla sahip olabileceği bölgelere yöneldi. Koşullar ve istatistiki veriler, İzmir’de konut satışlarının daha da düşeceğini gösteriyor. Merkez bankasının uyguladığı sıkı para politikası dövizi ve gayrimenkulü yatırım enstrümanı olmaktan çıkardığı için tasarruflar daha çok finansal yatırım araçlarına yönelmiş oldu. İnşaat firmalarının geleceği çok iyi okumaları ve satış stratejilerini değiştirmeleri gerekli."

Konut satışlarını artırmak için doğru fiyat ve ileri düzeyde pazarlama yapılmalı

Avantajlı kredi dönemi zamanlarındaki gibi ilanı girip, brandayı asıp satış ofisleri açıp müşterinin aramasına göre konut satışı yapılamıyor, yapılamayacak. Satılamayan her konut inşaat firmalarına hem zaman hem de para kaybettirecek. Gerçek alıcıların azalacağı bu koşullar altında inşaat firmaları azalan konut alıcılarının dikkatlerini ileri düzeyde pazarlama stratejisi olan advertorial gayrimenkul pr yöntemiyle kendilerini çekerek, rekabette avantaj sağlar. Gayrimenkulde en önemli unsur doğru fiyattır ve fiyatı da piyasalar belirliyor. Mevcut piyasa koşullarında Egenin incisi İzmir’deki konut fiyatları düşürülmediği sürece arz-talep dengesi bozulur ve  İzmir  ‘konut balonu’ krizi olur.

 

2021 Ocak'ta 70 bin 587 konut satıldı!