09 / 12 / 2023

İzmir'deki binalar 1 yılda tamamlanacak!

İzmir'deki binalar 1 yılda tamamlanacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de depremde yıkılan ya da ağır hasar alan binaların yerine inşa edilecek binaların 1 yılda tamamlanacağını açıkladı.Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremden en çok etkilenen Bayraklı ilçesinde ağır hasarlı ya da yıkılmış olan Hayati Bey ve Barış apartmanları ile Cumhuriyet Sitesi'ndeki çalışmaları inceledi.

Depremzedeleri dinleyen ve onların sorularını yanıtlayan Kurum, ayrıca binalardan alınan kart örneklerini de analiz etti. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Bakan Kurum, Manavkuyu Mahallesi 1593/1 Sokak'ta evleri ağır hasar gören vatandaşlarla da konuştu. 

Kurum, kendisine yöneltilen sorular üzerine, "Yıkılan, ağır hasarlı binalar için yerinde ve belirlediğimiz konut rezerv alanında binalar yapacağız. Yapımı kısa sürede başlayacak. Binalar 1 yılda tamamlanacak. Yerinde yapılacak binalarda 2+1 şeklinde olacak konutlar. Her hak sahibine yerinde bir konut vermek için çalışıyoruz. 'Ben 3+1 istiyorum' diyen varsa rezerv alanındaki binalardan konut sahibi olabilecek" açıklamasında bulundu.

Cumhuriyet Sitesi'ndeki yıkım çalışmalarını takip eden Kurum, yanına 2 yaşındaki bebeğiyle gelen Mercan Aksu'yla konuştu.

Bakan Kurum, Mercan Aksu'nun Adalet Mahallesi'ndeki Tuna Sitesi'nde yaşadığını, evlerine "orta hasarlı" raporu verildiğini, fakat yeniden değerlendirilmesi gerektiğini düşündüğünü belirtmesi üzerine binanın tekrar incelenmesi talimatını verdi. Bakan Kurum, inceleme programı kapsamında Bayraklı'da konteyner kent alanında da incelemeler yaptı.

Bekir Pakdemirli'den kentsel dönüşüm açıklaması!

İzmir'de bir site, iki müteahhit, iki farklı sonuç!

Geri Dön