Bekir Pakdemirli'den kentsel dönüşüm açıklaması!

Bekir Pakdemirli'den kentsel dönüşüm açıklaması!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada, "Hasar görmüş binaların dönüşümü konusunda İzmir'e örnek olabilecek kentsel dönüşüm projesinin başlatılması konusunda 3 bin dönümlük araziyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına tahsis ettik." dedi.


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir'deki depremden sonra Seferihisar ilçesinde incelemeler yaptı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Bakan Bekir Pakdemirli, AK Parti  İzmir  milletvekilleri Binali Yıldırım, Ceyda Bölünmez Çankırı, Yaşar Kırkpınar, Necip Nasır, Alpay Özalan ve AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ile ilk olarak Müşerref Hepkon İlkokulu’na gitti.

Sığacık 80. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu'ndaki koordinasyon merkezinde çalışmalar hakkında önemli bilgiler alan Pakdemirli, esnafı ziyaret edip, taleplerini dinledi ve fotoğraf çektirdi.

- "Şimdi artık yaraları sarma, hayatı normale döndürme zamanı"

İncelemelerden sonra açıklamalar yapan Bakan Pakdemirli, depremin ardından Bayraklı ilçesinde enkaz altında kalanların yüzde 50'sinin kurtarıldığını belirterek, arama kurtarma çalışmalarında yer alan tüm kurumlara teşekkür etti.

Arama kurtarma çalışmalarının tamamlanmasının ardından çalışmaların hayatı normalleştirme yolunda devam ettiğini belirten Pakdemirli, şu şekilde  konuştu:

"Açıkta ve aç kimsenin kalmaması gerekiyordu. Bununla ilgili tüm çalışmalar yapıldı. Şimdi artık yaraları sarma, hayatı normale döndürme zamanı İzmir'de. Hasar görmüş binaların dönüşümü konusunda İzmir'e örnek olabilecek kentsel dönüşüm projesinin başlatılması konusunda 3 bin dönümlük araziyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına tahsis ettik."

Bakan Pakdemirli, Seferihisar'daki esnafın sorunlarının giderildiğini belirterek,  "Özellikle şunu söylüyorlar, biz gerekli hazırlığımızı, temizliğimizi yaptık. Dükkanlarımızı temizledik, boya badanalarımızı bitirdik. Tekrar tüm Türkiye'den vatandaşlarımızı Seferihisar'a normal hayatlarına, alışverişe, yeme içmeye bekliyoruz diye mesajları oldu." diye konuştu.

İlçedeki balıkçılarda hasar olduğunu belirten Bekir Pakdemirli, "Hem teknelerdeki hem ağlardaki hem kooperatifimizin hasarları konusunda gereğini yapacağız. Ödemeleri önümüzdeki hafta içerisinde tamamlamış olacağız." dedi.

- "Giden mal geri gelir ama giden can geri gelmez"

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da depremden sonra yaraların sarılmaya devam ettiğini, küçük çaplı tsunaminin oluştuğu Sığacık Mahallesi'nde incelemelerde bulunduklarını belirtti.

Tüm bu bölgede depremin ilk anından itibaren tüm ekiplerin depremin izlerini silmek için çalıştığını belirten Yıldırım, "Bundan sonra artık geleceğe odaklanmak, normal hayata dönmek için adımları atmak kalıyor." diye konuştu.

Yıldırım, ilçede hasarlı binanın olmadığına, sadece kısmi tsunamiden dolayı hasarların bulunduğuna değinerek, "Giden mal geri gelir ama giden can geri gelmez. En güzelini en iyi şekilde yapmaya muktediriz. Devletimiz büyüktür, Cumhurbaşkanımız konuyla ilgili ilk andan itibaren tüm kabine üyelerini buraya seferber etti. Biz de İzmir milletvekilleri olarak ilk andan itibaren depremde hemşehrilerimizin yanında olduk." dedi.