07 / 07 / 2022

İzmir'deki Emir Sultan Türbesi restore edildi!

İzmir'deki Emir Sultan Türbesi restore edildi!

İzmir'in fethinde şehit düşen ve halk arasında "Emir Sultan" adıyla bilinen Aydınoğulları Beyliği komutanlarından Seydi Mükeremeddin'in naaşının yer aldığı türbenin bahçesindeki mezarlık restore edildi.İzmir'in fethinde şehit düşen ve halk arasında "Emir Sultan" adıyla bilinen Aydınoğulları Beyliği komutanlarından Seydi Mükeremeddin'in naaşının yer aldığı türbenin bahçesindeki mezarlık restore edildi.


İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, restore edilerek kente kazandırılan Emir Sultan Türbesi'nde dönemin önemli kişilerine ait mezarların bulunduğu hazire kısmındaki restorasyon çalışmaları tamamlandı.


Tek tek temizlenen tarihi mezar taşları orijinal yerine yerleştirildi. Çalışmalar kapsamında mezarlara ait ve serbest halde bulunan taşlar numaralandırılarak belgelendirildi.


Çökme nedeniyle eğilen mezarlardaki taşlar sökülüp temizlendikten sonra, hazire tipolojisine uygun olarak yeniden yerine yerleştirildi. Serbest halde bulunan taşlardan bir mezara ait olduğu tespit edilenler orijinal yerine takıldı. Sahiplendirilemeyen taşlarsa envanteri yapılarak ziyaretçilerin inceleyebilmesi için düzenlenen stantlara aktarıldı. Ziyaretçilerin alan ile ilgili bilgilenmesini sağlamak için bilgi panoları da yerleştirildi.


- Önemli isimler burada yatıyor


İzmir'in fethinde şehit düşen ve halk arasında "Emir Sultan" adıyla bilinen Aydınoğulları Beyliği komutanlarından Seydi Mükeremeddin'in naaşının yer aldığı türbenin bahçesinde, Mustafa Kemal Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ın dedesi Uşakizade Sadık Bey, eşi Makbule Hanım, Aydın Valisi Ahmet Esat Paşa, Kestanepazarı Camisi kurucusu Mısırlı Hüseyin Nuri Efendi ve  İzmir  Kadısı Şükrüzade Abdülkadir Paşa gibi devrinin önde gelen isimlerinin naaşları da yer alıyor.


AA