İzmir'in en hızlı gelişen bölgesinin inşaat kapasitesi ne kadar?

İzmir'in en hızlı gelişen bölgesinin inşaat kapasitesi ne kadar?Alsancak Limanı’nın arka bölgesi ile Turan Mahallesi arasındaki 471 hektarlık alan 2003 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir’in yeni kent merkezi olarak ilan edildi.


İzmir'in en hızlı gelişen bölgesi yeni kent merkezi seçildi. İnşaat kapasitesi 20 milyon metrekare... 2001 yılında düzenlenen “Kentsel Tasarım Uluslararası Fikir Proje Yarışması” sonucunda ortaya çıkan fikirlerden yararlanıldı.


Türkiye ’nin ve dünyanın önde gelen gayrimenkul firmaları tarafından toplam değeri 18 milyar doların üzerinde olan onlarca proje ile yeni baştan kuruluyor. Yeni yollar, kavşaklar ve ulaşım imkanları ile desteklenen bölge; geniş yeşil alanları, parklar ve sahil şeridi ile İzmir’e nefes aldırıyor. Rezidansların, ofis ve ticaret binalarının, otellerin, marinaların, eğitim, eğlence ve kültür merkezlerinin odak noktası haline geliyor. Kamu binaları bu özel alanda yeniden yapılanıyor; yeni Hastane ve sağlık tesisleri ile  İzmir  daha sağlıklı bir şehre dönüşüyor.


Forent Gayrimenkul Danışmanlığı firmasının müdürü Mustafa Oğur ”İzmir’in yanı sıra İstanbul,  Ankara  ve yurt dışından yatırımları çekmekte olan İzmir’de A pluskarma projelerin sayısı hızla artıyor. Yüksek yapılaşmaya uygun olan ve nitelikli konut ve ofisprojelerine güngeçtikçe yenilerini ekleyen Yeni Kent Merkezi dikkatleri üzerine çekiyor.Alsancak gibi ofis ve konutların iç içe olduğu yoğun trafikli sıkışık yerlere alternatif arayanlar için bölge çok revaçta. Birçok kurumsal şirket ofislerini, genel merkezlerini buradaki projelere taşıyor. Hem prestijli, hem otopark sorunu yok hem de şehrin ortasında her yere yakın. Konutların tercih edilmesinde de aynı faktörler söz konusu. Bunun yanı sırabir çoğunda mevcut olan AVM, spor merkezi, sinema, bowling salonu, restaurantlar, cafeler ve mağazalarınyaşayanlara sağladığı konforu da gözardı etmemek gerekir” diyerek bölgenin gün geçtikçe neden popüler olduğunu açıkladı.


Karma projelerde ofis ve konut satış fiyatları marka, konum, malzeme kalitesi gibi kriterlere göre değişiklik gösteriyor. Son 4 yılda buralardaki fiyatlar %45 – 50 oranında artış gösterdi. bugün 2.500 $ – 3.500 $/m² arasında değişen fiyatlarla bu projelerde mülk sahibi olmak mümkün.


Aynı projelerde kiralar 22 – 48 TL/ m² arasında değişiyor.Bölgedeki arsaların metrekare birim fiyatları ise bölge içerisindeki konumu, imar uygulaması görüp görmediği ve büyüklüğü gibi faktörlere bağlı olarak 3.500 ila 9000 TL arasında değişiyor.


Yeni Akit