İzmit Körfez Geçişi Köprüsü 252 metre yüksekliğe ulaştı!

İzmit Körfez Geçişi Köprüsü 252 metre yüksekliğe ulaştı! İzmit Körfez Geçişi Köprüsü 252 metre yüksekliğe ulaştı!

Sanayi Bakanı Işık ve Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, 252 metre yüksekliğe ulaşan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü'nde incelemelerde bulundu. Türkiye'nin son 10 yılda geldiği durumu bir kez daha anladıklarını ifade etti.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün 252 metre yüksekliğindeki kulesine çıkarak incelemelerde bulundu. Bakan Müezzinoğlu, kulelerin üzerine çıkınca Türkiye'nin son 10 yılda geldiği durumu bir kez daha anladıklarını, istikrarlı ve güçlü bir yönetimin Türkiye'ye kazandırdığı güzellikleri gördüklerini dile getirdi. Köprünün ulaşımda önemli bir rol üstleneceğini ifade eden Bakan Müezzinoğlu, şunları kaydetti: “Son derece ileri teknolojinin kullanıldığı, dünyada sayılı deniz içinde ayakları olan bir geçiş köprüsü. İleri teknolojinin kullanıldığı büyük bir proje, inşallah en kısa zamanda hizmete girmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Özellikle bunu en çok bekleyen illerden biri de Bursa. Buradan Bursa'ye geçeceğim, oradaki hemşehrilerimize de nisan ayında açılış müjdesini de yavaş yavaş verecek noktaya geldiğimizi görüyorum. Kazasız belasız hizmete girmesini temenni ediyorum. Rabbim bu ülkeyi sevenlere, sorumluluk duyanlara güçlü bir şekilde hizmet edebilmeyi de nasip etsin.”


NİSAN AYINDA ÜSTÜNDEN GEÇERİZ

İncelemenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, çalışmaların programa uygun olarak hızla devam ettiğini belirten Bakan Işık da angajman kablolarının döşenmesini 252 metreden gördüklerini söyledi. Kasım ayının ortalarına kadar kabloların döşenmesinin tamamlanacağını ifade eden Işık, “Ondan sonra da tablalar yerleştirmeye başlanacak. İnşallah önümüzdeki nisan ayından itibaren köprünün üzerinden geçmeye başlayacağız. Türkiye artık dünyanın en uzun ve en iyi köprülerinden birisine sahip olacak. Teknoloji doğru kullanılması durumunda insanın hayatını kolaylaştırır. Bu da şu anda son teknolojiyle üretilen köprülerden bir tanesi. Gerçekten yukarıdan bakınca gurur duyduk" diye konuştu.


Körfez'in gerdanlığı

İzmit Körfez Köprüsü'nü aynı zamanda Körfez'in üzerindeki bir gerdanlık olarak da gördüklerini anlatan Bakan Işık, "Işıklandırmadan sonra nefis bir manzara da ortaya çıkıyor" dedi. Bakan Işık, Bilişim Vadisi'nin mayıs-haziran ayında faaliyete geçeceğini, birbirini tamamlayan iki güzelliğin bir alanda buluşacağını da sözlerine ekledi.


Yeni Şafak