İznik Çinileri Sergisi 1 Eylül'de açılacak!

İznik Çinileri Sergisi 1 Eylül'de açılacak!Nakkaş çift Nursen ve Güvenç Güven'in "16. Yüzyıl Tarzı Orijinal Teknik İznik Çinileri ve Ahşap Üstü Kalemişleri Sergisi", 1 Eylül'de Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşacak...


Nakkaş çift Nursen ve Güvenç Güven'in "16. Yüzyıl Tarzı Orijinal Teknik İznik Çinileri ve Ahşap Üstü Kalemişleri Sergisi", 1 Eylül'de Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşacak. 


İznik çinileri ve kalemişlerini 16. yüzyıldaki orijinal teknik ve kalitede günümüze taşıyan sanatçı çift Nursen ve Güvenç Güven'in eserlerinden oluşan sergi, 8 Eylül'e kadar görülebilecek. 


Edirne Selimiye Camisi, İstanbul Sultanahmet Camisi ve Rüstempaşa Camisi'nin kalemişlerini yaklaşık 200 yıl sonra orijinal desen, renk ve kalitesinde yapan Güven çifti, yaklaşık 400 yıldır yapılamayan ahşap üstü kalemişlerini uzun araştırma ve çalışmalar sonrası 16. yüzyılda uygulanan teknik ve kalitesinde uygulayarak, bu sanat dalını da gün yüzüne çıkardı.


ABD'nin Los Angeles (1998) ve Bahreyn'in Manama (2000) dahil 50 civarında kentteki caminin kalemişi süslemelerini özgün renk, desen ve kompozisyonlarla yapan çift, Bahreyn, İsfahan (İran), Riyad (Suudi Arabistan), Umman ve Kuveyt'te uluslararası platformlarda Türkiye'yi temsil etti.


Eserleri yerli, yabancı koleksiyonlarda ve yabancı müzelerde bulunan sanatçılar, 30'u aşkın kişisel sergi açtı ve ulusal/uluslararası medyada röportaj ve belgelesellere konu oldu.


AA