02 / 07 / 2022

İzole tatile yöneliş çekme karavan satışlarını artırdı!

İzole tatile yöneliş çekme karavan satışlarını artırdı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle izole tatil yapmak isteyenlerin çekme karavana yönelmesi satışları canlandırdı.Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle izole tatil yapmak isteyenlerin çekme karavana ilgisi satışlarda gözle görülür artış yaşanmasına neden oldu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, doğayla iç içe bir yaşam sunmanın yanı sıra hem pratikliği hem de kullanıcılarına özgürce gezme imkanı sunan karavanlara Kovid-19 sürecinde talep arttı.

Sektörde geçmiş senelere oranla artış yaşanırken, Türkiye'de karavan üreten firmalar da yurt içinden gelen talepleri karşılıyor.

Sektör temsilcilerine göre Türkiye'de kullanıcılar, yaşam alanı genişiliği, belirli tonaj altının vergiden muaf tutulması ve ikinci bir araç satın almamak için çekme karavanı daha çok tercih ediyorlar.

Bir karavan firmasının Akdeniz bölge bayisi olan Tuğrul Selçik, Anadolu Ajansı muhabirine, Kovid- 19 sebebiyle çekme karavana ve karavan turizmine ilginin arttığını belirtti.

İnsanların bu süreçte izole bir tatili seçtiklerini söyleyen Selçik, şu şekilde devam etti:

"Uzun yıllardan bu yana Akdeniz Bölgesi'nde karavan satışı yapıyoruz. Kovid-19'dan sonra çekme karavan satışlarımız arttı. Doğaya kaçma, özgür yaşama ve izole hayat seçmelerinden dolayı insanlar karavanı tercih etmeye başladı. Otellerden biraz uzaklaşmak istiyorlar. Biz hem teknik hem de satış olarak vatandaşlara hizmetimizi sunuyoruz."

"Satışlarımız yüzde 50 civarında arttı"


Selçik, son dönemde Türkiye'nin dört bir yanından karavan siparişi aldıklarını dile getirerek, "Geçmiş yıllara göre satışlarımız yüzde 50 civarında arttı. İç piyasada talep oldukça fazla. Talebe yetişemediğimiz dönem oluyor. Türkiye'de üretilen karavanlar artık dünyada biliniyor." dedi.

Türkiye'de karavanla yaşamanın son senelerde ivme kazandığını belirten Selçik, eskiden emekli olanların tercih ettiği karavana şimdilerde gençlerin de ilgi gösterdiğini söyledi.

Karavan yaşamının insana çok şey kazandırdığını dile getiren Selçik, "Karavan insanlara özgürlük tanır. Her şey size bağlıdır. Maddi getirisi de var. Karavanla tatile giden daha az para harcar. En fazla gidecek harcama yakıttır." diye konuştu.

Selçik, büyük karavan fiyatlarının KDV hariç 77 bin liradan, küçük karavanların  da 46 bin TL'den başladığını sözlerine ekledi.

 

Karavan seçerken nelere dikkat edilmeli?