05 / 06 / 2023

Japonlar Kocaeli'nde zemin incelemesi yaptı!

Japonlar Kocaeli'nde zemin incelemesi yaptı!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Zemin Deprem İnceleme Müdürlüğü ve Başbakanlık AFAD misafiri olarak gelen Tokyo Teknoloji Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Hiroki Yamanaka deprem istasyonlarını inceledi.Prof. Yamanaka, Büyükşehir Belediyesi önünde kurduğu sismik sistemle 30 metredeki hareketleri ölçtü.


ZEMİN HAREKETLERİ İZLENDİ

 İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Osman Günler “Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile birlikte 27 adet deprem istasyonu işletiyoruz. Sayın Yamanaka burada yaptığı çalışmayla Kocaeli’deki depremsellik özelliklerini belirlemek üzere ölçüm yapıyor” dedi. Prof. Hiroki Yamanaka ise “Burada zemin hareketlerinin ne kadar güçlü ya da zayıf olduğunu gözlemek üzere salınımların çalışması yapılıyor. Böylece deprem istasyonunun olduğu zeminin karakteri ortaya konmuş olacak” şeklinde konuştu.

 


VERİLER RİSK AZALTMADA KULLANILACAK

30 metre derinlikteki yer hareketlerinin önemli olduğunu vurgulayan Prof. Yamanaka “İlk önce birinci derece önemli olan 30 metredeki hareketler izlenecek. İstasyon tarafından kaydedilen depremlerin gelecekte zeminin nasıl davranacağı konusunda hesaplaması yapılacak. Böylece elde edilen veriler risk azaltma çalışmalarında kullanılacak” dedi.


Kocaeli Manşet

Geri Dön