Kadıköy Belediyesi, Kalamış Yat Limanı özelleştirmesine itiraz edecek!

Kadıköy Belediyesi, Kalamış Yat Limanı özelleştirmesine itiraz edecek!

Kalamış-Fenerbahçe marinalarında imar planı değişikliği onaylanır onaylanmaz ihaleye çıkıldı. İhale için son teklif verme tarihi 15 Şubat olarak belirlendi


 

2011 yılında özelleştirme kapsamına alınan Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı hakkında yeni bir karara daha varıldı. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca hazırlanan 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planı değişiklikleri onaylandı.


Vatan gazetesinde yer alan habere göre, Özelleştirme Yüksek Kurulu, daha önceki kararını “İstanbul’un Kadıköy ilçesi Zühtüpaşa Mahallesi Kalamış-Fener Caddesi mevkisinde sınırları belirtilen 122 bin 648 metrekare yüz ölçümlü dolgu alanı ve 355 bin 859 metrekare yüzölçümlü deniz yüzeyi (iki yat limanı) olmak üzere toplam 478 bin 507 metrekare yüzölçümlü, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanın özelleştirme kapsam ve programına alınması” olarak yeniden düzenledi.

Otopark yeraltına

Yeni kararla özelleştirilen alan 42 bin 833 metrekare arttırıldı. ÖYK tarafından onaylanan plana göre “yüzen iskele” olarak belirtilen dolgu alanlarına inşaat yapılmayacak fakat limana otopark hariç 15 bin metrekare inşaat alanı yapılabilecek. Bu kararın çıkmasından 10 gün sonra ise 36 yıllık işletme ihalesine çıkıldı.

Söz konusu plan değişikliğine Kadıköy Belediyesi uzun bir süredir itiraz ediyor. Bu kez de yine acele davranıldığını iddia eden Kadıköy Belediyesi mevcut takvime de itiraz edileceğini belirtti.

 

Belediyeden itiraz geldi

 

Kadıköy Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre “yüzen iskele” alanlarının emsale dahil alanlardan çıkarılıp özelleştirilen alan metrekaresinin arttırıldığı yeni plan askıya çıkmadığı için resmi olarak kesinleşmiş niteliği taşımıyor. Bu yüzden de Kadıköy Belediyesi, özelleştirme kararına ve ihale kararına itiraz edeceğini açıkladı.