05 / 12 / 2022

Kadıköy Kent Dayanışması'ndan Kurbağalıdere açıklaması!

Kadıköy Kent Dayanışması'ndan Kurbağalıdere açıklaması!

Kadıköy Kent Dayanışması ve Kadıköy’de görev yapan 21 mahalle muhtarı, ıslah çalışmaları İBB tarafından yürütülen Kurbağalıdere’nin temizlendiği ve derede balıkların görüldüğü iddiaları üzerine Kurbağalıdere kenarında basın açıklaması yaptı.Kadıköy Kent Dayanışması, Kurbağalıdere’nin temizlendiği ve derede balıkların görüldüğü iddiaları üzerine bir basın açıklaması yaptı.

Kadıköy Kent Dayanışması ve Kadıköy’de görev yapan 21 mahalle muhtarı, ıslah çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yürütülen Kurbağalıdere’nin temizlendiği ve derede balıkların görüldüğü iddiaları üzerine Kurbağalıdere kenarında basın açıklaması yaptı. “Topbaş baksana balıkları saysana” yazılı pankart açan grup adına basın açıklaması yapan Filiz Elasu, derenin ıslahı için biyolojik arıtma tesisi kurulmasının gerekli olduğunu belirterek, “Kurbağalıdere’de mavi suları ve balıkları henüz göremedik, özlemle bekliyoruz. İşte Kurbağalıdere, işte İBB’nin yaptıkları. Kurbağalıdere’yi kirleten kaynakları ıslah etmeden, başlatılan proje bitmeden Kurbağalıdere’nin temizlenmesi mümkün değildir” dedi.

Gruba destek veren CHP eski İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt deredeki kirliliği göstermek üzere kepçeyle derede balık aradı. Ancak Öğüt’ün ağına takılan balık olmadı. Derede balık göremediğini belirten Nihal Uslu, “Su burada kahverengi. Fokurdayan bir şeyler var ama balık değil, lağım. Resmen kandırılıyoruz” dedi.

İBB’nin ıslah çalışmasını eleştiren Makine Mühendisi Üzeyir Uludağ, “İBB buradan aldığı pisliği, başka yere taşıyarak başka noktaları da kirletti. Belediyenin yaptığı çalışma sadece koku yayan, zehir yayan çamurları uzaklaştırmak şeklinde oldu. Derenin temizliğini yapabilmeniz için kirletici kaynakları ortadan kaldırmanız gerekiyor” şeklinde konuştu. Dere kenarında inceleme yapan grup, açıklamanın ardından dağıldı.Flashaber 
Geri Dön