16 / 08 / 2022

Kadıköy Selamiçeşme üst geçidi yeniden inşa edilecek!

Kadıköy Selamiçeşme üst geçidi yeniden inşa edilecek!

İstanbul Kadıköy'deki Selamiçeşme Demiryolu Altgeçidi için geri sayım başladı. 30 yıl önce yapılan Selamiçeşme üstgeçidi altgeçit olarak yeniden inşa edilecek.Kadıköy Selamiçeşme Demiryolu Altgeçidi için geri sayım başladı. 1986 yılında Kadıköy Belediyesi tarafından yaptırılan Selamiçeşme Köprüsü; ilçeden geçen 8.5 kilometreden fazla uzunluktaki tren yolu hattı üzerinde bulunan 17 karayolu geçidinden bir tanesi. Söz konusu 17 geçitten sadece 10 tanesinde geliş ve gidiş şeritleri bulunduğu, diğerlerinin tek yönlü olduğu belirtilirken, Selamiçeşme üstgeçidinin, ilçenin karayolu ulaşım ağındaki öneminin büyük olduğu ifade ediliyor. Ancak özellikle son yıllarda kentsel dönüşüm kapsamında inşaat faaliyetlerinin yoğunlaşmasıyla ağır tonajlı inşaat araçlarının da sık sık geçtiği köprü, zaman zaman kopan beton parçaları nedeniyle güçlendirilmesi gerektiği yönündeki eleştirilerle gündeme geliyordu. 


YILLARIN YORGUNLUĞUNU TAŞIYOR 


Kadıköy Belediyesi tarafından Selamiçeşme üstgeçidi ile ilgili yapılan bilgilendirmede: 2013 yılında Kadıköy Beledıyesi'nce İTÜ'ye hazırlatılan statik inceleme raporunda, köprünün güçlendirilmesinin zorunlu olduğu sonucuna varıldığı belirtildi. Ancak Kadıköy Belediyesi'nin. köprünün yenilenmesi veya güçlendirilmesi işinin proje kapsamına aldırılması çabalarının sonuçsuz kaldığı ifade edilerek. "Ekonomik ömrünü dolduran köprünün işlevini devralmak üzere Kadıköy Belediyesi tarafından 2015 yılında altgeçit projesi hazırlatılmıştır. Proje Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı Altyapı Hizmetleri Genel Müdürlüğü /  Marmaray  Bölge Müdürlüğü tarafından uygun bulunarak onaylanmıştır" denildi. 


MODERN ALTGEÇİT GELİYOR 


Selamiçeşme altgeçidi projesinde araç şeritlerinin yanı sıra bisiklet yolu, engelli vatandaşların ihtiyaçlarına uygun eğimde yaya yolları, altyapı hatlarına müdahaleyi kolaylaştıran galeri sistem gibi olanaklar bulunacağı belirtildi. Ömrü 100 yıl olarak projelendirilen altgeçidin hayata geçişi ile beraber araç, yaya ve bisikletli ulaşımının kolaylaşması ve güvenliğinin artması. gürültü kirliliğinin azaltılması, bölgenin estetik kalitesinin büyük ölçüde artması gibi faydalar öngörülüyor. Yapıldığı dönemde faal bir tren yolunun altına karayolu inşa etmekteki güçlükler nedeniyle köprü olarak tasarlanan üstgeçidin. Marmaray Projesi'nin inşaat aşamasına geçmesi sayesinde altgeçit olarak tasarlanabildiği ifade edildi. Projeye göre geçidin boyu 320 metreden 200 metreye inecek. Ayrıca köprü yakınındaki yaya köprüsü de işlevini altgeçıde devredecek. 
Tünaydın