Kadıköy Ulu Cami işte böyle olacak!

Kadıköy Ulu Cami işte böyle olacak! Kadıköy Ulu Cami işte böyle olacak!

İstanbul Anadolu Yakası'nda hayata geçirilecek olan, 20 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceği ‘Ulu Cami’projesi geçtiğimiz günlerde onaylandı. Hürriyet Gazetesi'nden Fatma Aksu'nun haberine göre; Bu yıl hizmete açılması planlanan Ulu Cami, minare yüksekliği 70 metre, cami yüksekliği 46,5 metre olacak şekilde tasarlanacak. 

 

Ataşehir Mimar Sinan Camisi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi’nin de mimarı olan Hilmi Şenalp tarafından mimari tasarımı yapılacak olan projede namazgâh, avlu, kültür merkezi ve 1077 araçlık kapalı otopark bulunacak. 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul İl Müftülüğü, Kadıköy’de, ‘büyük cemaatlerle, cuma ve bayram namazlarının da kılınacağı bir Ulu Cami inşa edilebilecek nitelikte uygun bir yerin planlanması gerektiğini’ belirtip kamusal ihtiyaçlar doğrultusunda, Kadıköy/Caferağa Mahallesi sınırları içerisinde, açık otopark olarak kullanılan yaklaşık 34 bin metrekarelik alanın ibadet alanı olarak planlanmasını talep etmişlerdi.

 

Bu talep üzerinde; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plan değişikliğiyle bölge imar planlarında ‘Dini Tesis Alanı’na çevrildi.


 

 


 

 

Yat Limanı'na yürüyüş ve dinleme alanları yapılmalı!