Kahramanmaraş model şehir olacak!

Kahramanmaraş model şehir olacak!Kültür ve Turizm Bakanı Ünal: "Selçuklu ile Osmanlı mirasını barındıran kültür turizminin önemli merkezlerinden Kahramanmaraş, kendi kimliğini bulduğunda model şehir olacak" dedi.


Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Selçuklu ile Osmanlı mirasını barındıran ve kültür turizminin önemli merkezlerinden Kahramanmaraş'ın kendi kimliğini bulduğunda model şehir olacağını belirtti.


Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ünal'ın ilk konukları, memleketi Kahramanmaraş'ın yerel yöneticiler oldu.


Ünal, kabulde, kültüre yön veren insanların yetiştiği Kahramanmaraş'ın kültür turizminde öneminin uzun vadede daha da artacağına ifade ederek kentin toprağına ayak basan, suyunu içen herkesin şiir ve edebiyat meraklısı olduğunu söyledi.


Kent merkezinden başlayarak Andırın-Geben, Göksun, Afşin-Eshab-ı Kehf ve Elbistan hattını kapsayan bir tarih yolu düşündüklerini anlatan Ünal, Afşin Belediyesinin hazırladığı "Eshab-ı Kehf Canlanıyor" projesi hakkında heyetten bilgi aldı. 


Eshab-ı Kehf'in UNESCO'da kalıcı listeye girmesi için gereken çalışmayı yapacaklarını belirten Ünal, özellikle bu alanla ilgili tanıtım çalışmalarında ciddiyetten uzak, karikatürize edilmiş bir takım faaliyetlere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. 


Tarih ve kültür şehri Kahramanmaraş'ta uzun zamandan beri tüm il yöneticilerinin "dertlendiği" Germanicia Antik Kenti konusunda sonuç alamadıklarını söyleyen Bakan Ünal, önümüzdeki dönemde bu konuda sonuç almayı düşündüklerini dile getirdi.


Kahramanmaraş'ın aynı zamanda bir beylik başkenti olduğuna da dikkati çeken Ünal, Türkiye'de ilk kez bir beylik başkenti projesi çalışmasını burada yapacaklarını aktardı.


Selçuklu ve Osmanlı mirasını barındıran kültür turizminin önemli merkezlerinden Kahramanmaraş'ın kendi kimliğini bulduğunda model bir şehir olacağının altını çizen Bakan Ünal, kendi kimliğini, karakterini bulamayan şehirlerde hiçbir yatırımın önemli olmadığını belirtti.


Dubai'yi örnek gösteren Ünal, muhteşem bir kent olan Dubai'nin ruhunun olmadığını ve insanların kendilerini bir şehirde hissetmediklerini söyledi.


 - "Kahramanmaraş'ı pilot şehir yapmayı düşünüyoruz"

TRT'de yayınlanan ve Kahramanmaraş'ta çekilen "Yedi Güzel Adam" dizisinin kentin tanıtımında önemli rol üstlendiğini belirten Ünal, şunları kaydetti:


"Kahramanmaraş'ın öne çıkartılmasını 'Yedi Güzel Adam' dizisi ile büyük ölçüde sağladık. Elbette biber ve dondurma önemli ama Kahramanmaraş'ın sadece bunlarla anılan bir il olmadığına, zengin düşünce hayatı ile anılan bir yer olduğuna da bu dizi ile vurgu yaptık. Selçuklu ve Osmanlı mirasını barındıran kültür turizminin önemli merkezlerinden Kahramanmaraş'ı pilot şehir yapmayı düşünüyoruz."


Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’nın (ÇEKÜL) Elbistan’da uyguladığı ve Türkiye’de ilk olarak bir şehrin belli bir bölgesini tümden olarak tarihi ve kültürel alanda ayağa kaldırılmasını öngören proje, aralık ayı içerisinde tamamlanıyor. AA