Kamuya ait arazi ve binaların satışı meclis gündeminde!

Kamuya ait arazi ve binaların satışı meclis gündeminde!

2020 ve 2021 yıllarında özelleştirilen kurumlar ile kamuya ait arazi ve binaların satışı meclis gündemine taşındı. CHP'li Tanrıkulu, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu, 2020 ve 2021 yıllarında özelleştirilen kurumlar ile kamuya ait arazi ve binaların satışına ilişkin soru önergesi verdi. Tanrıkulu, sorusunun Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Tanrıkulu, ''Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim'' diye konuştu. 

Tanrıkulu, açıklamalarına şu şekilde devam etti: ''Mevcut iktidar döneminde devlete ait birçok iktisadi teşebbüs, arazi, yapı vb. özelleştirme yolu ile satışa çıkartılmış ve kısa sürede satılmıştır.''

Kamuya ait arazi ve binaların satışı meclis gündeminde!

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu'nun soruları:
1. 2020 – 2021 yılları arasında özelleştirilen kurumlar hangileridir? Bu kurumlar ne kadara özelleştirilmiştir?

2. 2020 – 2021 yılları arasında özelleştirilen kurumlar kim ya da hangi kurumlara satılmıştır?

3. 2020 – 2021 yılları arasında kamuya ait satılan arazi, bina vb. var mıdır? Var ise bu arazi, bina ve benzerleri kim ya da hangi kurumlara satılmıştır?

4. 2020 – 2021 yılları arasında kamuya ait satılan arazi, bina vb. ne kadara satılmıştır?

5. 2020 – 2021 yılları arasında kamuya ait kurum ve kuruluşların elinde bulunan hisselerden satışı yapılan var mıdır? Var ise bu hisseler hangileridir?

6. 2020 – 2021 yılları arasında kamuya ait kurum ve kuruluşların elinde bulunan hisselerden satışı yapılanlar kim ya da hangi kurumlara satılmıştır? Satılan hisselerin bedeli nedir?

7. 2020 – 2021 yılları arasında kamuya ait olan ve satışı yapılan hisselerin, arazilerin, binaların ve şirketlerden yabancı firmalara satılanlar hangileridir?

8. 2020 – 2021 yılları arasında kamuya ait olan ve satışı yapılan hisselerin, arazilerin, binaların ve şirketlerin 5 yıl içinde sahipleri dışında başka kişi ya da kurumlara satışı yapılmış mıdır? Yapılmış ise bu satışların bedeli nedir? 

Son 5 yılda ne kadar kamu arazisi satıldı?

Nuran AYDIN/Emlakkulisi.com