Kanal Ankara, İmrahor'dan başlayıp Mogan'a uzanacak!

Kanal Ankara, İmrahor'dan başlayıp Mogan'a uzanacak!Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu bölgede Eymir Gölü ile Mogan'ı birbirine bağlayan Ankara'nın en güzel millet bahçelerinden birini kuruyoruz. 35 kilometrelik Kanal Ankara projesiyle şehrimize gerçekten çok farklı bir eser kazandırıyoruz." dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karanfil Caddesi'nde düzenlenen Gölbaşı Toplu Açılış Töreni'nde konuştu. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, sözlerine "Şu ihtişama, şu güzelliğe, şu bütünlüğe bak; işte Cumhur İttifakı" diye başlayan Erdoğan, karşılarında "zillet ittifakı" bulunduğunu söyleyerek 31 Mart'ta gereken cevabın verilmesini istedi.

Erdoğan, "Ben size inanıyorum, Gölbaşı buna hazır. Hele hele Cumhur İttifakı'yla bir başka hazır." diyerek partililerden kapı kapı dolaşarak çalışmalarını istedi.

Gölbaşında vatandaşlara hitap eden Erdoğan, Pursaklar'da da böyle bir ihtişam bulunduğunu söyleyerek son 2 ayda Ankara'daki 7. ilçe mitingini toplu açılış töreni vesilesiyle Gölbaşı'nda yaptıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kepekli Boğazı'ndan bu tarafa indikçe gölüyle, tepeleriyle ferah hayat alanlarıyla tüm farklılıkları ve zenginlikleriyle bambaşka bir iklimle karşılaşıyor, Gölbaşı'na geldiğinizi anlıyorsunuz. Bu güzel ilçemize yaptığımız ziyareti toplu açılış töreniyle 'bir hizmet şölenine dönüştürelim' dedik." açıklamasında bulundu. 

Erdoğan, toplam yatırım bedeli 306 milyon lira olan eser ve hizmetlerin resmi açılışını yapacaklarını açıkladı. 

Mogan Gölü'nün ilçenin sembolü ve en önemli değeri olduğunu belirten Erdoğan, "Gölbaşı'nın hem nüfusu hem cazibesi artınca ister istemez Mogan Gölü de bundan etkilendi. Hemen kolları sıvadık, gölü temizlemeye başladık. Hem dip temizliği yaptık hem de ilave su takviyesiyle gölün canlılığını koruduk." diye konuştu. 

Tarama gemileriyle gölü kirleten 3 milyon metreküp çamuru toplayıp borularla başka bir yere taşıdıklarını, kalan çamurun botanik bahçesi yapımında kullanıldığını, temiz suyu da yeniden göle verdiklerini söyleyen Erdoğan, Haliç'i de bu şekilde temizlediklerini kaydetti.

- "İş bilenin, kılıç kuşananın"

Bunu  Ankara  Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı döneminde yaptığını hatırlatan Erdoğan, "İş bilenin, kılıç kuşananın." dedi.

Erdoğan, 4,5 yıl daha cumhurbaşkanlığı görevini yürüteceğini, Büyükşehir'de Mehmet Özhaseki, Gölbaşı'nda Ramazan Şimşek ile el ele vererek hem Gölbaşı'nı hem Ankara'yı daha da tırmandıracaklarının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bugüne kadar 70 milyon liralık yatırımla Mogan'ı büyük oranda temizledik. Şimdi daha derine inerek Mogan'ı hem insanlar hem burada yuva kurmuş kuşlar ve balıklar için çok daha kaliteli bir yaşam alanı haline getiriyoruz. Bu bölgede Eymir Gölü ile Mogan'ı birbirine bağlayan Ankara'nın en güzel millet bahçelerinden birini kuruyoruz. Millet bahçemizi de içine alan İmrahor'dan başlayıp, Mogan'a kadar uzanacak 35 kilometrelik Kanal Ankara projesiyle şehrimize gerçekten çok farklı bir eser kazandırıyoruz. Bu projenin içinde gençlik ve bilim merkezlerinden kamp alanlarına, meyve bahçelerinden müzeye kadar pek çok birim yer alacak. Ankara'nın güneyinin çehresini değiştireceğine inandığım bu projenin temelini çok yakında atıyoruz. Ülkemizin ilk endemik coğrafi işareti de sadece Gölbaşı civarında yetişen sevgi çiçeğine verildi. Bugün resmi açılışını yaptığımız eserlerden biri de Konya yolu boyunca inşa ettiğimiz köprülü kavşaklardır. Konya yolu üzerindeki ulaşımı hem sizler hem de bu güzergahı kullanan herkesi için kolaylaştıran bu köprülü kavşakların da hayırlı olmasını diliyorum."

- "Çok önemli yatırımlara imza attık"

Gölbaşı Anadolu Lisesi başta olmak üzere, eğitim yatırımlarının da şehre kazandırdıkları hizmetler olduğunu kaydeden Erdoğan, belediyenin gerçekten çok önemli yatırımlara imza attığını, Gölbaşı'na bambaşka bir hava kazandıran şehir parkı, mahallelere yapılan 53 ayrı park, semt sahaları, aile yaşam merkezleri, spor merkezleri, kültür merkezleri gibi toplam 209 projenin belediye tarafından hizmete sunulduğunu açıkladı.