Kanal İstanbul projesi müsilajı ortadan kaldıracak mı?

Kanal İstanbul projesi müsilajı ortadan kaldıracak mı?Sözcü Gazetesi köşe yazarı İsmail Saymaz bugünkü köşesinde Kanal İstanbul'u ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün açıklamalarını kaleme aldı.


Sözcü Gazetesi köşe yazarı İsmail Saymaz bugünkü köşesinde Kanal İstanbul'u ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün açıklamalarını kaleme aldı.

İşte İsmail Saymaz'ın o yazısı...

İlk sırada İstanbul olacak şekilde Marmara kıyıları, ‘müsilaj' ve ‘deniz salyası' isimli bir örtüyle kaplanmış halde. Atık suların Marmara'ya deşarj edilmesi sebebiyle oluşan kirlilik, gittikçe çevre felaketi haline geliyor. Denizin kıyısında yürüyebilmek de kayıkla balığa çıkabilmek de suya dalmak da mümkün değil. 

Kanal İstanbul projesi müsilajı ortadan kaldıracak mı?

Marmara kıyılarını esir alan müsilajın çözüm yolunun Kanal İstanbul projesi olduğuna dikkat çekiliyor. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Marmara kıyılarını etkileyen müsilajla ilgili yaptığı açıklamasında Kanal İstanbul projesi yapıldığında Karadeniz'in temiz sularının Marmara'ya karışarak müsilajı bitireceğini belirtti.

Kanal İstanbul projesiyle 3'üncü bir şehir kuruluyor. Bölgede şu an 226 bin olan nüfus iki milyona ulaşacak ve yarım milyon konut inşa edilecek. 

Prof. Öztürk: Marmara hassas alan ilan edilmeli

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) 1994 yılından 2002 yılına kadar kadar Çevre Koruma ve Geliştirme Daire Başkanlığı görevini sürdüren, 23. Dönem AK Parti Hatay Milletvekili, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Kanal İstabul ve müsilaj ile ilgili soruları cevapladı. İşte sorular ve Mustafa Öztürk'ün yanıtları...

Kanal İstanbul projesi müsilajı ortadan kaldıracak mı?

Kanal İstanbul çözüm mü?

Önce kirliliği önleyelim.

Kanal İstanbul'a bakışınız nedir?

2016'nın verilerine göre Kanal İstanbul, yılda 1.5 oranında Marmara'yı riskli duruma sokar. Azot fosfor kirlilik yükünü arttırır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul'a başlanacağını söylüyor.

Ne kadar hafriyat çıkacak biliyor musunuz? 1 milyar tonun üzerinde.

Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul'da temel atma töreni yok!

Kanal İstanbul'un temeli 26 Haziran'da atılıyor!

Kanal İstanbul'da son durum ne?