18 / 08 / 2022

Kanal İstanbul, Türk projelerinin zirvesine oturdu!

Kanal İstanbul, Türk projelerinin zirvesine oturdu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2011'de Başbakan iken "Bir hayalimiz var. Göreve gelir gelmez, bu projeyi hayata geçirmeyi düşündük" dediği Kanal İstanbul projesi, dünyanın kıskandığı Türk projelerinin zirvesine oturdu.
Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 3. Havalimanı, Osmangazi Köprüsü gibi birbiri ardına dev projelere başlayan Türkiye'nin geldiği ekonomik gücün göstergesi olan ve tamamlandığında çevresinde 7.5 milyon kişinin yaşayacağı çılgın proje Kanal İstanbul, 100 milyar dolara mal olacak.

TÜRKİYE ÇILGIN PROJEYLE 2023'E GİRMEYİ HAK EDİYOR


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, projeyi açıkladığı 2011 tarihinde, "Türkiye, böyle büyük, çılgın ve muhteşem bir projeyle 2023'e girmeyi hak etmektedir dedik ve bunun adımını attık" demişti.

ÇOK BOYUTLU BİR PROJE


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2011 yılında şu şekilde konuşmuştu: "Başbakan olduktan sonra, Ulaştırma Bakanım ve belediye başkanımla helikopterle zaman zaman dolaştık. Türkiye bunu başaracak güce ulaşmıştır dedik. Artık kaynaklar noktasında da sıkıntımız yok. Milli kaynaktan olmasına yönelik bir sıkıntı da yok. Türkiye 2023'e böyle büyük, çılgın ve muhteşem bir projeyle girmeyi hak etmektedir dedik ve bunun adımını attık. Bu proje çok boyutlu bir projedir. Aynı zamanda enerji, ulaştırma, bayındırlık, eğitim, istihdam projesidir. Bu proje bir şehircilik projesi, aile ve konut projesidir. En önemlisi de bu proje bir çevre projesidir. İstanbul'u ve çevresini, tabiatı, denizi, su kaynaklarını, yeşili, hayvan ve bitki yaşamını koruma projesidir."

BAKAN ARSLAN KANAL İSTANBUL'U YAZDI


Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, 2018'in önemli bir yıl olduğunu söyleyerek, "Dünyanın beklediği Kanal İstanbul Projesi'nin temelini atmayı planlıyoruz. Proje etüd çalışmalarında son aşamaya geldik ve güzergâhını belirledik. Yapılan çalışmalardaki değerlendirme kriterlerini dikkate alarak, 5 alternatif arasında "Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu" koridorunu Kanal İstanbul Projesi için en uygun güzergâh olarak seçtik. Yaklaşık olarak 45 kilometre uzunluğunda olacak bu koridorda kanal güzergâhı ile entegre olarak liman, lojistik merkez, yapay ada gibi projelerin planlama çalışmalarını da yapıyoruz" diye konuştu.