Kanal İstanbul'un hukuki statüsü açıklandı!

Kanal İstanbul'un hukuki statüsü açıklandı! Kanal İstanbul'un hukuki statüsü açıklandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'çılgın proje' olarak açıkladığı Kanal İstanbul'un hukuki statüsü açıklandı. Montrö Sözleşmesi ile 'uluslararası suyolu' olarak kabul edilen İstanbul Boğazı'nın aksine, Kanal İstanbul hukuken 'iç suyolu' statüsünde olacak.

Kanal İstanbul'un statüsünün ne olacağı sorusuna yanıt, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan'dan cevap geldi.

Sözcü Gazetesi'nden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan İYİ Parti Bursa Milletvekili Ahmet Erozan'ın soru önergesini yanıtladı. Turhan, Kanal İstanbul'un 'uluslararası ulaşıma açık' olacağını, ancak geçiş rejiminin 'iç suyolu' olması nedeniyle Türkiye'nin yetkisinde kalacağını kaydetti.

Soru önergesini yanıtlandıran Bakan Turhan, "Uluslararası ulaşıma açık bir iç suyolu olarak planlanan Kanal İstanbul Projesi'nin geçiş rejiminin, uluslararası hukuk temelinde Türkiye'nin kendi iç hukukuyla düzenlenebilmesi ve Türkiye'nin bir iç suyolu olması hasebiyle buradaki geçiş koşullarının belirlenmesi, ülkemizin münhasır yetkisinde bulunmaktadır" diye konuştu.

Kanal İstanbul'dan tanker, konteyner, yolcu ve ticaret gemilerinin geçiş yapacağını da kaydeden Turhan, "Kanal İstanbul'dan tanker, konteyner, yolcu vb ticari gemilerin geçmesi öngörülmektedir. Geçişine izin verilecek gemi tip ve sınıflarına göre alınacak ücretlendirme işlemleri hakkındaki çalışmalar ile seyir emniyetine yönelik teknik ve idari çalışmalar da devam etmektedir" dedi.
 

Kanal İstanbul çalışmalarında sona gelindi!

Kanal İstanbul'a 2019'da başlanacak!