Kartal Eczacıbaşı Sitesi dönüşüyor!

Kartal Eczacıbaşı Sitesi dönüşüyor! Kartal Eczacıbaşı Sitesi dönüşüyor!

Kentsel dönüşüm çalışmalarına devam eden Kartal Belediyesi, “Deprem ve Yerinde Dönüşüm” çalışmaları kapsamında bu kez; 4 bina ve toplam 80 bağımsız bölümden oluşan Eczacıbaşı Sitesi'ni dönüştürüyor.‘Yaşanabilir kentler yaratma’ arzusuyla dönüşüm konusunda sayısız "ilk"lere imza atarak Türkiye’de dönüşümün tartışmasız öncülerinden olan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün liderliğindeki Kartal Belediyesi, Dönüşümde Kartal Modeli ile çalışmalarına sürüyor. Kartal'da “Deprem ve Yerinde Dönüşüm” çalışmaları kapsamında bu defa; 4 bina ve toplam 80 bağımsız bölümden oluşan Eczacıbaşı Sitesi, gerçekleştirilen yıkım töreniyle dönüşmek için ilk adımı attı. Yıkım töreninde Kartallı vatandaşların Başkan Altınok Öz’e olan yoğun ilgisi ise dikkat çekti.

 

Dönüşümde Kartal Modeli ile Kurtarılan Can Sayısı 48 Bin 468

 

Yıkım törenine Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları; Meclis Üyeleri, Birim Müdürleri ile Kartal Belediyesi iştirak şirketlerinin yöneticileri, yüklenici firma yetkilileri, Kartallı mahalle muhtarları, mülk sahipleri ve çok sayıda mahalle sakini de katılım gösterdi. Yapılan yıkım töreninde açıklamalar yapan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz; “Kartal Belediyesi olarak bizler, müteahhitlik aşamasına kadar vatandaştan hiçbir konuda desteğimizi esirgemiyoruz, plansa plan, bilgiyse bilgi… Belediye olarak hiçbir surette müteahhit seçiminde de –kimi tercih edeceksiniz?- konusunda taraf olmuyoruz. Bugün itibariyle depremden kurtardığımız can sayısı 48 bin 468’dir. Biz kurtarılan canlarla ilgileniriz. Bu sebeptendir ki, birçok ilki Türkiye bizim yönetimimizde yaşadı. 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un mimarı da Kartal Belediyesidir, Sosyal Etki Değerlendirme Raporu’nu Türkiye ile tanıştıran da… Deprem Dönüşüm Müdürlüğü diye bir müdürlükten ilk kez bizimle haberdar oldu herkes. 2009 yılından bu yana halkla deprem dönüşüm toplantıları yapıyoruz. Kamerayla kayıt altına aldığımız toplantıları yazıya dökerek 430 sayfalık ‘Deprem ve Kentsel Dönüşüme Arkanızı Dönmeyin’ kitabını çıkardık. Vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda belediyemizin hukukçu ve teknik ekibiyle birlikte vatandaşların haklarını koruyacak 43 sayfalık ‘Deprem Dönüşüm Sözleşme Taslağı’ hazırladık. Çalışmalarımızı hiçbir zaman yeterli bulup durmadık, hep üzerlerine ekleyerek yol aldık, bu şekilde hız kesmeden çalışmalarımız devam edecek diyor, hepinize iyi günler diliyorum.” diye konuştu.

Kartal Belediyesi Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürlüğü’nün organize ettiği; Zabıta Müdürlüğü Ekipleri, Destek Hizmetleri ve İşletme İştirakler Müdürlüğü ile Sivil Savunma Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin güvenlik önlemleri aldığı yıkım töreninde, iş makineleri yıkım işlemini yaptı.