Kartal'daki araziler Hadid'le şahlandı

Kartal'daki araziler Hadid'le şahlandı Kartal'daki araziler Hadid'le şahlandı

Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid'in Kartal'ı İstanbul'un yeni iş ve yaşam merkezi yapacak 5 milyar dolarlık projesi yabancı yatırımcıların bölgeye olan ilgisini arttırdı. Kartal'daki arazi fiyatları tavan yaptı.

Dünya çapında bir mimar olan Irak asıllı İngiliz Mimar Zaha Hadid'in Kartal Kentsel Dönüşüm projesi yurt dışındaki yatırımcıların İstanbul'a olan ilgisini arttırdı. Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde İstanbul'un yeni yaşam ve iş merkezi olarak tasarlanan ve tahmini yatırım boyutu 5 milyar dolar olan Kartal'daki kentsel dönüşüm projesinde yer almak isteyen pek çok yerli ve yabancı firma belediyeden bilgi alma yarışına girdi. Bölgedeki mülklerin yüzde 47'si şahıs, yüzde 53'ü de kamuya ait. Kartal'daki arazi fiyatlarının hızla yükseldiğini söyleyen Belediye Başkanı Arif Dağlar, 'Zaha Hadid gibi dünya çapında bir mimarın hazırladığı projeyi yurtdışından duyan yabancı yatırımcılar Kartal'ı görmeye geliyorlar' dedi.

İlçedeki vatandaşların da şimdiden bir araya gelerek kentsel dönüşüme uygun olarak konut üretmeye başladıklarını söyleyen Dağlar, "Birçok yerli ve yabancı inşaat firması projeye uygun olarak konut inşa etmeye başladı" diye konuştu. Dağlar, ilçenin şu an 500 bin olan nüfusunun 4 kat artacağını söyledi.

120 bin kişiye istihdam

Hizmet ve bilişim sektörünün kalbi olması planlanan Kartal'ın projenin tamamlanmasıyla birlikte 120 bin kişilik nitelikli istihdam sağlanması bekleniyor. Projenin bölgeye çekeceği yatırım miktarı hakkında rakam vermenin doğru olmayacağını söyleyen belediye başkanı, en az 5 ila 20 milyar dolar yatırım sermayesinin geleceği bir cazibe merkezi potansiyeli taşıdığını da hatırlatıyor.

Dünyanın en ilginç mimari eserleri olacak

Zaha Hadid'in projesini uygulamaya geçirecek üst ölçekli planlar Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl içinde bitirilecek. Kartal Belediyesi tarafından yapılacak uygulama imar planlarının ardından Ocak 2009'da projeye start verilmesi planlanıyor. Kartal, kültür merkezi, opera binası, göl ve çevresi, kamu binaları, alışveriş merkezi, marinası ve meydanıyla dünyanın en ilginç mimari eserlerinden oluşuyor. E- 5 Karayolu'nun hemen altında yer alan eski Taşocağı kamusal bir alan. Şu anda suyun derinliği bazı noktalarda 30 metreyi buluyor. Kayıkla balık tutulan bu alanda 480 dönümü kapsayan bir konsept oluşturuluyor. Bu, neredeyse mevcut projenin onda birine karşılık geliyor. Böyle bir şehir içi göl, barajlar hariç tutulursa İstanbul'da bir benzeri yok.

GÖKHAN YILMAZ / YENİŞAFAK