Çukurova Balkon

Karyağdı Baba Tekkesi'nde restorasyon başlatıldı!

Karyağdı Baba Tekkesi'nde restorasyon başlatıldı! Karyağdı Baba Tekkesi'nde restorasyon başlatıldı!

Eyüp'teki Karyağdı Baba Tekkesi'nde restorasyon için çalışmalar başlatıldı. Ancak çok geçmeden kazı alanı tinerci yuvası oldu. Tarihi mirasa zarar veriliyor


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Madde Bağımlıları ve berduşlar tarafından istila edilen parklar, metruk binalar, alt geçitler, mezarlıklar görmüştük de böylesine hiç rastlamamıştık. Bu kez öyle bir mekana yerleştiler ki akla ziyan. Eyüp Pierre Loti'de bulunan tarihi Karyağdı Baba Tekkesi'nin kazı alanı ve çevresi, bir süredir ne idüğü belirsiz kişilerin işgalinde. Yüzlerce yıl önce inşa edilen, ancak günümüze sadece yıkıntıları kalan tekkenin yapı ve temel kalıntılarının bulunması için 2004 yılında bir çalışma başlatıldı.

İlerleme yok
Kültür Bakanlığı'nın verdiği izin çerçevesinde tekkenin aslına uygun olarak restore edilmesi amaçlandı. Fakat aradan geçen zamana rağmen çalışmalarda herhangi bir ilerleme kaydedilmediği gibi kazı alanı ve etrafı da tinerci mekanı haline geldi. Tekkenin duvarlarının önünde toplanan, uyuşturucu kullanıp ateş yakan kişiler, çevreye korku salmaya başladı. Öyle ki, bölgede oturanlar tekkenin önünden bile geçemez oldu. Uzunca bir süredir bir yandan tarihi mirasa zarar veriliyor, diğer yandan da çevre sakinleri tehdit altında kalıyor.

Güvenlik zafiyeti
Kazı alanının çevresinde oturanlar, tüm bu manzaraya veryansın ediyor: "Bu çevrede tinerci sorunu aldı başını gidiyor. Önce Eyüp Mezarlığı'nda kalmaya başladılar, ardından tekkenin çevresinde. Amşam saatlerinde kalabalık gruplar halinde buraya geliyorlar. İçki içiyorlar, şişeleri etrafa atıyorlar, görüntüleri patırtıları hiç bitmiyor. Kazı çalışması yapılıyor ama tedbir yok. Tekkenin etrafı koruma bandıyla çevrilmediği için güvenlik zafiyeti ortaya çıkıyor. Zaten ortada çalışma da göremiyoruz. Yazık günah değil mi? Burada önemli bir kültür eseri var ve göz göre göre heba ediliyor. Yıllardır bölgedeki tinerci gerçeğine dikkat çektik, yetkililere başvurduk. Fakat değişen hiçbir şey olmadı. Hiç olmazsa tekkenin bulunduğu alan korumaya alınsın."
Gazete Habertürk