Kastamonu Havalimanı 19 Temmuz Cuma günü açılıyor!

Kastamonu Havalimanı 19 Temmuz Cuma günü açılıyor! Kastamonu Havalimanı 19 Temmuz Cuma günü açılıyor!

Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, Türkiye'nin 50. havalimanı olacak olan Kastamonu Havalimanı'nın 19 Temmuz Cuma günü saat 15.30'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle resmen açılacağını söyledi....

Bektaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 100 milyon lira ek yatırımla yapılan, 5 Temmuz'da Kastamonu-İstanbul arasında tarifeli uçak seferlerine başlanan havalimanının, Türkiye'nin 50. havalimanı olduğunu anlattı.


Havalimanının çok uzun soluklu bir proje olduğuna dikkati çeken Bektaş, "Cuma günü sayın başbakanımızın teşrifleriyle havalimanımızı resmen açmış olacağız. Kastamonu Havalimanı'nı herkes çok bekledi. Türkiye’nin 50. havalimanını 54 yıl bekledik. Artık herkes bilecek ki Kastamonu'da bir havalimanı var" diye konuştu.


Bektaş, uçak seferlerinin başladığını, doluluk oranlarının iyi gittiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:


"Uçuşlara haftada 4 seferle başladık. İnşallah resmi açılıştan sonra doluluk oranları daha da artacaktır çünkü Kastamonu'nun çok çeşitli potansiyeli mevcut.  Bu seferlerin çok kısa sürede artırılacağına inanıyoruz. Türk Hava Yolları (THY) buna açık. Diğer hava yolu şirketlerimizden de çeşitli talepler söz konusu. Kısa sürede günde bir uçağa, ilerleyen zamanlarda da günde 2 uçağa ulaşmayı umuyoruz."


Bektaş, Ilgaz Dağı'ndaki kayak merkezine de takviye yaptıklarını dile getirerek, ''Kapasitesini 5’e katlıyoruz. Ilgaz 2 adını verdiğimiz yeni bir kayak tesisi devreye girecek. Dolayısıyla kayak ve doğa severler ile her türlü ekoturizm, tarih ve mahalli mimari meraklılar için Kastamonu Havalimanı açık'' ifadesini kullandı.


Başbakan Erdoğan'ın cuma günü 15.30-16.00 saatlerinde havalimanının resmi açılışını, ardından vatandaşlarla iftar yapacağını belirten Bektaş, hazırlıkları sürdürdüklerini vurguladı.


- Vatandaşları açılış heyecanı sardı


Vatandaşlardan Özcan Turgut (26) ise havalimanının tamamlamasının şehirdeki tüm vatandaşlarda olduğu gibi kendisinde de büyük heyecan ve mutluluk uyandırdığını söyledi.


Uçak seferleri sayesinde uzun mesafeleri daha kısa zamanda katedebileceklerini kaydeden Turgut, "Bizi daha sık seyahat etmek için teşvik edici bir proje oldu. Dışarıdan kış turizmiyle ilgili daha çok talep olacaktır. Cuma günü başbakanımız açılışa gelecek, dört gözle bekliyoruz. Umarım Türkiye’de daha fazla havalimanı açılır" şeklinde konuştu. 


- Kastamonu Havalimanı


Yapımı 1959'da tamamlanan, yeterli yolcu olmadığı gerekçesiyle atıl durumda kalan ve 2010 yılında yenileme çalışmalarına başlanan Kastamonu Havalimanı, Kastamonu İl Özel İdaresi ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından 2 yıl önce başlanan proje kapsamında, 100 milyon liralık ek yatırımla uçuşa hazır hale getirildi.


Şehre 10 kilometre mesafedeki Uzunyazı mevkisinde bulunan ve 2 bin 800 metre pist uzunluğuna sahip Kastamonu Havalimanı'ndan, 5 Temmuz'dan beri İstanbul Atatürk Havalimanı'na, pazartesi, çarşamba, cuma ve pazar günleri olmak üzere haftanın 4 günü tarifeli uçak seferleri düzenleniyor.


AA