Katar'dan en az 2 milyar dolar pay almak istiyoruz!

Katar'dan en az 2 milyar dolar pay almak istiyoruz!Katar'ın medikal, inşaat ve gıda başta olmak üzere 5 milyar dolara yakın ithalatı olduğunu belirten Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, "Biz buradan en az 2-3 milyar dolar pay almak istiyoruz." dedi.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere, MÜSİAD'ın ana partnerliğini üstlendiği 2. Expo Turkey by Qatar'ın, 17-19 Ocak'ta Katar’ın başkenti Doha'da düzenleneceğini anımsattı.

 

Katar’la daha güçlü bağlar kurmak için düzenlediklerini dile getiren Kaan, Expo Turkey by Qatar Türkiye'nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşması açısından da büyük katkılar sağlayacağını söyledi. 


Kaan, "İnşaat, mobilya, gıda ve enerji gibi alanlarda faaliyet gösteren 150'ye yakın üyemizle Katar'da güzel bir fuar gerçekleştireceğiz. Fuarımıza Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki de katılacak. Aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun da katılacağı güzel bir açılışla fuarımızı gerçekleştireceğiz. Katar'a son dönemde uygulanan ambargoda, Türkiye'nin güçlü bir şekilde sahaya inmesi neticesinde, Katar'a ihracatımız artmış durumda. Ama bizim ileriye dönük olarak yaklaşık 5 milyar dolar gibi bir rakama çıkma hedefimiz var." değerlendirmesinde bulundu.

 

- "Türk sanayicisinin Katar'a ilgisini artırmayı hedefliyoruz"


Katar'ın Türk müteahhitlerin en çok proje üstlendiği yedinci ülke olduğunu belirten Abdurrahman Kaan, bugüne kadar Türk firmaların Katar'da 14,2 milyar dolar değerinde 128 proje taahhüt işi tamamladıklarını söyledi. 

Kaan, "Katar'ın medikal, inşaat ve gıda olmak üzere 5 milyar dolara yakın ithalatı var. Biz buradan en az 2-3 milyar dolar pay almak istiyoruz." dedi.


- Expo Turkey by Qatar


Expo Turkey by Qatar, 17-19 Ocak 2018'de Katar'ın başkenti Doha’da, Doha Exhibition and Convention Center’da (DECC) düzenlenecek.

 

İki ülke arasında iki kat artması öngörülen ekonomik ilişkilere paralel olarak, fuarda Türk firmaları için önemli iş birliği fırsatlarının oluşması bekleniyor.


Fuarda başta gayrimenkul olmak üzere inşaat, mobilya, makine, yapı malzemeleri, lojistik, bilgi teknolojileri, gıda ve sağlık turizmi sektörlerinin öncü şirketleri yer alacak. 


Fuara, Tekfen, Emlak Konut, Artaş İnşaat, Teknik Yapı, Sinpaş, Türksat, Katmerciler, Çilek Mobilya ve Çaykur gibi sektörlerinin öncüsü şirketlerle birlikte yaklaşık 150 Türk firması katılacak.