28 / 01 / 2023

Kavak ağacının gövdesine inşa edilen 13 metrekarelik ahşap pansiyon yoğun ilgi görüyor!

Kavak ağacının gövdesine inşa edilen 13 metrekarelik ahşap pansiyon yoğun ilgi görüyor!

Artvin'in "sakin şehir" unvanlı ilçesi Şavşat'ta, Cihat ve Filiz Küçükaltun çiftinin kavak ağacı gövdesine inşa ettiği ahşap ev yoğun ilgi görüyor.Artvin Şavşat'ta, Cihat ve Filiz Küçükaltun çiftinin kavak ağacı gövdesine yaptığı ahşap ev, yöreyi ziyaret edenler tarafından rağbet görüyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, ilçeye bağlı Meşeli köyünde ev pansiyonu işletmeciliği yapan Cihat ve Filiz Küçükaltun çifti, bahçelerindeki kavak ağacının gövdesine 13 metrekarelik ahşap ev inşa etti.

Yerden 4 metre yüksekliğe, çivi kullanılmadan yapılan ve 16 basamaklı ahşap merpenle çıkılan evde, bir yatak odası, banyo ve tuvalet mevcut.

İtalya'da 2015'te düzenlenen Citta Slow 2015 Genel Kurulu'nda "sakin şehir" unvanı alan, doğal güzellikleriyle ünlü Şavşat'a gelen ziyaretçiler, ahşap eve yoğun ilgi gösteriyor.

Cihat Küçükaltun, Anadolu Ajansı muhabirine, doğal güzellikleriyle ünlü Şavşat Karagöl'e bir kilometre uzaklıktaki Meşeli köyünde, eşiyle 4 yıldır ev pansiyonculuğu yaptıklarını belirtti.

Çocukluk hayali olan ağaç evi yapmak için eşiyle ilkbaharda işe koyulduklarını söyleyen Küçükaltun, ağaç evi tek bir çivi çakmadan inşa ettiğini dile getirdi.

Küçükaltun, evi, rüzgarda sallanmaması için odun direklerle desteklediğini belirterek, "Evimize, kavak ağacının gövdesini dolanılarak yükselen 16 basamaklı merpenle çıkılıyor. Ağaca zarar vermeden hayalim olan güzel bir ev yaptım. Çok mutluyum." diye konuştu.

Pansiyona gelen misafirlerin en çok ağaç evde konaklamak istediğini söyleyen Küçükaltun, "Ahşap evlerim olmasına rağmen pansiyona gelen misafirlerimiz genellikle ağaç evi tercih ediyor. Bu evimiz çok rağbet gördü. İyi ki yapmışız, bu durumdan oldukça memnunuz." dedi.

Küçükaltun, yaptığı evi görenlerin şaşırdığını söyleyerek, "Misafirlerimiz Karadeniz fıkralarını aratmayan bir eve sahip olduğumuzu söylüyorlar. Ağaç evin önünde ve üzerinde fotoğraf çektirip özçekim yapıyorlar." dedi.

- "Bu tür ağaç evleri hep belgesellerde izliyorduk"

İstanbul'dan eşiyle tatil yapmak için Meşeli köyüne gelen Rahmi Yılmaz ise şöyle konuştu:

"Bu tür ağaç evleri hep belgesellerde izliyorduk. Çok ilginç bir ev olmuş. Tek odalı evde her şey var. Dün akşam geceyi eşimle bu evde geçirdik. Uzun yoldan geldiğimiz için çok yorulmamıza rağmen iyi bir uykuyla sabah dinç bir şekilde kalktık.”

Ağaç evde ilk kez kaldıklarını söyleyen Yılmaz, "Evin ortasından geçen kavak ağacının üzerindeki kuş ve sincap sesleriyle uyandık. Gece yağmur yağdı. Yağmurun sesi insana huzur veriyordu. Herkese burada en az bir gece konaklamasını tavsiye ederim." diye konuştu.


Kovid-19 sürecinde karavanlara ilgi arttı!
Geri Dön