09 / 12 / 2023

Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı inşaatı yeniden başladı! 

Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı inşaatı yeniden başladı! 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yapımı durdurulan Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı'nın inşaatına yeniden başlandığını açıkladı. İmamoğlu, "İhalenin güncellenmiş bedeli 2 milyar 340 milyona tekabül ediyor" dedi...İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, durdurulan “Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı” yapımının yeniden başlandığını açıkladı. İmamoğlu, çalışmalar için düzenlenen törende bir konuşma yaptı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuşmasında, “Uzun zamandır yapımı durdurulmuş olan Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı yapımını yeniden başlatıyoruz. Tabiri caizse bu inşaata sıfırdan başlıyoruz." dedi. Sputnik News'te yer alan habere göre, İmamoğlu, "ihalenin güncellenmiş bedeli 2 milyar 340 milyona tekabül ediyor" diye konuştu.

İmamoğlu, "Uzun zamandır yapımı durdurulmuş olan Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı” yapımını yeniden başlatıyoruz. Tabiri caizse bu inşaata sıfırdan başlıyoruz. İhalenin güncellenmiş bedeli 2 milyar 340 milyona tekabül ediyor. Bu hat sağlıklı tasarlansa o dönem finansman modeli oluşturulsaydı bugün 730 milyon liraya yakın fiyat farkı ile yüzleşmemiş olacaktık." şeklinde konuştu.

Ekrem İmamoğlu, toplu ulaşımdaki memnuniyeti artırmak istediklerini belirterek, "İstanbul'un toplu ulaşımdaki İstanbullunun ihtiyaçları karşılamak istiyoruz. 30 Ağustos'ta başlattığımız kesintisiz ulaşım sistemi çok değerli bir noktaya ulaştı. Bu konuda zarar ederiz ama yapmalıyız dediğimiz bu hizmet, kâr eden bir duruma dönüşmüş durumda. Cumartesi günleri Yenikapı-Hacıosman hattında 8'li tren hizmetleri vererek yolcu taşımasını yüzde 33 artırmış olacağız." diye konuştu. 

İmamoğlu, "Metro İstanbul şirketimiz yolcuların alışkanlıkları üzerinden yola çıkarak mobil uygulamasını güncelledi. Daha sade bir uygulama ile İstanbullular metro saatlerini öğrenebiliyor. Aynı zamanda biz bu metro hatlarında yine iletişimi sağlama konusunda wifi ve diğer hizmetler konusunda bir çalışma sürdürüyoruz. Gelişmeleri sizlerle mutlaka paylaşacağız." dedi. 

Konuşmasına "Metrobüs hattının İstanbul için çok yoğun bir hat olduğunu biliyoruz" diyerek devam eden İmamoğlu, "Buradaki ne yazık ki uzun zamandır yatırım yapılmamasından dolayı eskimişi bir filo ile hizmet sunuyoruz. Bunu hızlı bir şekilde çözüme kavuşturma çabasındayız. Hem otobüs tercihi hem bunun finansmanıyla ilgili sona yaklaşmış durumdayız. Eskiyenlerin yerine 300 tane yeni otobüs alarak süreci destekleyeceğiz." ifadelerine yer verdi. 

İmamoğlu konuşmasına şu şekilde devam etti: 

"Bütün üst geçitleri, yürüyen merpenleri ve asansörleri gözden geçiriyoruz. Depreme dayanıklı ve sürdürülebilir verimli bir konuma gelmesi için hareket ediyoruz. Bu da ihmal edilen bir alanın rehabilitasyonu sürecidir.

Deniz ulaşımında söz verdiğimiz gibi deniz hatlarıyla ilgili ilgiyi artırmayı istiyoruz. Yüzde 3-4 seviyesinde toplu ulaşımdaki payı. Yeni seferler koyacağız. Adalar halkımıza bir müjde vermek istemiştik, 24 saat ulaşımı Adalar ile başlattık."

Kaynarca Tuzla Pendik Metrosu'nda konutların geri dönüş süresi 25-28 yıl!

Kaynarca-Pendik-Tuzla metrosunda çalışmalar yeniden başlıyor! 

 

 

Geri Dön