Kaynarca - Tuzla Metro Hattı'nın ihalesi 20 Ocak'ta!

Kaynarca - Tuzla Metro Hattı'nın ihalesi 20 Ocak'ta!

İBB tarafından inşa edilecek Kaynarca - Tuzla Metro Hattının ihalesi ise 20 Ocak’ta yapılacak. Toplam uzunluğu 12 kilometre olarak planlanan hatta 8 durak olacak.Kadıköy-Kartal Metro Hattının devamını oluşturan Kartal-Tavşantepe Metro Hattının 10 Ekim’den itibaren seferlerine başlaması,  Pendiklilere ulaşımda rahat bir nefes aldırdı.  Pendik Metrosu’nu açıldığı günden yıl sonuna kadar kullanan yolcu sayısı 2 milyon 800 bine ulaştı. 


Ulaşım konusunda 2016, Pendik için önemli bir yıl olarak tarihe geçti. İstanbul’un kara, deniz, hava ve hızlı tren ulaşım ağına sahip ilçesi Pendik, bunların arasına Metro’yu da ekledi. 3 ay önce Pendiklilerin hizmetine açılan Metro’dan her gün 35 bine yakın yolcu faydalanıyor.  


10 Ekim 2016 tarihi itibarıyla hizmete giren M4 Metro Hattını, hizmete girdiğinden 2016 Aralık ayı sonuna kadar kullanan toplam yolcu sayısı 2.780.287 olarak açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesinden alınan bilgiye göre Tavşantepe İstasyonu, Pendik İstasyonu ve Yakacık Adnan Kahveci İstasyonu’ndan binen yolcu sayısı, Metro ulaşımına gösterilen rağbeti bir kez daha gözler önüne serdi.


Tünelin 3/2’si kazıldı


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Sabiha Gökçen-Kaynarca arasında inşa ettirilen Pendik'in ikinci metro hattında ise çalışmalar devam ediyor. Yaklaşık 7,4 km uzunluğundaki Metro Hattı’nın 5 kilometresinde tünel kazısı tamamlandı. Kazı çalışmaları, 2017 yılında da tüm şantiyelerde 10 farklı şafttan sürecek.  


Öte yandan hat üzerinde hizmet verecek 4 istasyondan biri olan Şeyhli İstasyonunun kazı çalışmaları tamamlanarak betonarmesine geçidi. Sabiha Gökçen Havalimanı İstasyonu’nda da kazı çalışmaları devam ediyor. Diğer 2 istasyonun kazısına ise bu yıl başlanacak.


Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Bağlantı Hattı, Kartal – Kaynarca Raylı Sistem Hattı’nı Sabiha Gökçen Havalimanı’na bağlayan yaklaşık 7,4 km uzunlukta çift hatlı olarak inşa ediliyor. Proje kapsamında Hastane (Fevzi Çakmak), Şeyhli (Güllübağlar), Kurtköy (Sanayi) ve Sabiha Gökçen Havalimanı olmak üzere 4 istasyon yapılacak. Proje tamamlandığında Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pendik 13 dakika, Kartal 14 dakika, Kadıköy 46 dakika, Sirkeci 59 dakika ve Yenikapı 63 dakika sürecek.


Kaynarca – Tuzla ihalesi 20 Ocak’ta


İBB tarafından inşa edilecek Kaynarca - Tuzla Metro Hattının ihalesi ise 20 Ocak’ta yapılacak. Toplam uzunluğu 12 kilometre olarak belirlenen hatta 8 durak olacak. İhale sonrası sözleşme sürecinin ardından yapım çalışmalarının başlaması öngörülüyor.Pendik Belediyesi