Kayserili, Akfen otellerine yıkım kararına tepkili

Kayserili, Akfen otellerine yıkım kararına tepkili

Akfen Gayrimenkul A.Ş.'ye ait otel inşaatlarının yıkım kararı kentte tartışma yarattı.


Kayseri'de Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) AŞ'ye ait otel inşaatlarının yıkım kararı kentte tartışma yarattı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, sanayi odası arsası üzerine yaptırılmakta olan 2 ayrı otel inşaatının yıkım kararına ilişkin, "Bunu mahkemeye taşıyanlar, yeni bir resmi alanları olacağına sevinebilirler. Bu resmi alanları güle güle kullansınlar" diyerek tepki gösterdi. Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak ise, "Mahkemenin verdiği karar doğrultusunda, görülen yanlışlık ne ise onu düzeltmeye yönelik bir çalışma olacaktır" dedi.

KAYSO'nun Pervane Mahallesi'ndeki arsası üzerine inşa edilen otellerin imar plan değişikliği Kayseri 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Kocasinan Belediyesi de temelleri 30 Haziran 2007'de atılan ve kaba inşaatları tamamlanan otellerin yapı ruhsatlarını iptal ederek, yıkım kararı almıştı.

Kağıt üzerindeki formalite

Yıkım kararına yönelik olarak gazetecilere açıklama yapan Mehmet Özhaseki, KAYSO'nun, zamanında belediyeye müracaat ederek otel yapmak istediğini belirttiğini, belediye meclisinin de bunu uygun görerek planlama yaptığını söyledi. İnşaatlar başladıktan sonra açılan dava nedeniyle resmi alanın  korunmaması yüzünden inşaatın durdurulduğunu anlatan Özhaseki, "Kağıt üzerindeki bir formaliteden dolayı otel inşaatı biraz daha uzayacak gibi görünüyor. Mahkeme, resmi alanın korunmasını istediğine göre biz o karara uyacağız, planlamayı yeniden yapacağız" diye konuştu.

Kanundaki bir boşluktan yararlanarak bunu dava edip iptal kararı çıkarmanın doğru olmadığını savunan Özhaseki, "Bu vicdanen de doğru değil. Kayseri'nin otele ihtiyacı var. Büyüyen, dışarı açılan bir şehirde, ileride Erciyes Projesi de devreye girdiğinde onlarca daha  otele ihtiyaç duyulacak" diye konuştu.

Oda'nın 49 yıllık masrafı çıkacak

KAYSO Başkanı Mustafa Boydak ise, inşaatın durdurulmasına yönelik yapılan tebligatın gereğinin yerine getirildiğini söyledi. Bu aşamada bekleme sürecine girildiğini ifade eden Boydak, şunları söyledi:

"Plan tadilatı mı yapılacak yoksa başka bir durum mu ortaya çıkacak bakacağız. Belediyemizin de bu konuda bir düşüncesi vardır. Bu işi beraber yürüttüğümüz firmanın yetkilileri de konu üzerinde çalışıyorlar. Bu Kayseri'nin meselesi, mutlaka çözülecektir. Burada neticede bir yatırım var. Biz odanın 49 yıl masraflarını buranın kirasından karşılamayı planlamıştık. Bu süreçte sakin olmalıyız."