09 / 08 / 2022

Binali Yıldırım: Haliç Köprüsü'nde izolatör bozulmuş, kot farkı ondan!

 Binali Yıldırım: Haliç Köprüsü'nde izolatör bozulmuş, kot farkı ondan!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''Akıllı Ulaşım Sistemleri Çalıştayı''nda basın mensuplarının sorularını yanıtladıUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Haliç Köprüsü'ndeki ayrılma konusunda bazı uzmanların, ''altı bataklık olduğu için, oturmanın devam edebileceği''ne yönelik görüşlerine ilişkin, Türkiye'de, bilmeden, görmeden, incelemeden, aklına geldiği gibi konuşmanın moda olduğunu, dikkat çekmek amaçlanıyorsa, bunun bilimsel çalışmalarla ve halka yönelik hizmetlerle yapılması gerektiğini ifade etti.


Bakan Binali Yıldırım, İstanbul'da düzenlenen ''Akıllı Ulaşım Sistemleri Çalıştayı''nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Haliç Köprüsü'nde yaşanan ayrılmaya ilişkin bilgi veren Yıldırım, köprü, viyadük ve anayollardaki deprem çalışmalarının hatırlatılması üzerine, son 3 yıldır Boğaz köprüleri, Haliç, otoyollar ve anayollardaki sanat yapıları da dahil olmak üzere, köprülerde ve viyadüklerde depreme yönelik inceleme ve güçlendirmelerin yapıldığını hatırlattı. 


Deprem güçlendirme ve inceleme programlarında herhangi bir aksaklığın olmadığının altını çizen Yıldırım, şunları kaydetti: 


''Haliç Köprüsünde yaşanan olay bununla alakalı değil. Köprünün Edirnekapı tarafındaki yola bağlantısındaki son taşıyıcı kirişin altında bulunan izolatör bir şekilde deforme olmuş, bozulmuş. Dolayısıyla o kirişin kolona oturma mesafesi azalınca bir kot farkı oluşmuş vaziyette... Arkadaşlar süratle müdahale ettiler ve aynı gün köprüyü trafiğe açtılar. Zaten şerit kısıtlaması vardı, tamamını açtılar. Önümüzdeki bir-iki ay içerisinde de o parça yeniden imal ettiriliyor, yeniden yerine konacak'' diye konuştu. 


Binali Yıldırım, Haliç Köprüsü'ndeki ayrılma konusunda bazı uzmanların, ''altı bataklık olduğu için, oturmanın devam edebileceği''ne yönelik görüşlerine ilişkin ise şunları söyledi: 


''O uzmanlar istiareye mi yatmış, rüyasında mı görmüş- Böyle bir şey yok. Nerede bataklık var- Olay yerine gitmişler mi- Bataklıkla bir alakası yok. 40 yıldır çalışan bir köprüden bahsediyoruz. Oturma olan yerin de köprüyle ve Haliç'le alakası yok. Tamamen kara tarafında, Edirnekapı'ya yakın bir bağlantı yerinde olan bir hadisedir.'' 


Bilmeden, görmeden, incelemeden, aklına geldiği gibi konuşmanın Türkiye'de moda olduğu değerlendirmesini yapan Yıldırım, ''Amaç dikkati çekmekse, yapılacak bilimsel çalışmalarla, halka yönelik güzel hizmetlerle dikkati çekmek daha anlamlı. İnsanları gereksiz telaşa, paniğe sevk edecek davranışların bu ülkeye bir faydası yok'' dedi.


AA