Kentsel dönüşüm süreci akıllı şehir projesiyle güçlenecek!

Kentsel dönüşüm süreci akıllı şehir projesiyle güçlenecek!

Akıllı Şehir Projesi MAtchUP'ın Valensiya ve Dresden ile birlikte 3 uygulayıcı şehrinden biri olan Antalya'da düzenlendi.Antalya Büyükşehir Belediyesi ve proje ortakları tarafından Porto Bello Hotel'de 'Şehir İhtiyaçları ve Öncelikleri Çalıştayı' gerçekleşti.

Yeni Alanya Gazetesi'nde yer alan habere göre çalıştay, ilçe belediyeleri temsilcileri, STK temsilcileri, Antalya Kent Konseyi'nin katılımıyla düzenlendi. Çalıştayda, akıllı kent projeleri hakkında sunumlar ve konuşmalar yapıldı. 

Açılış konuşmasını yapan Barış Derici, "MatchUp projesi 8 ülkeden 28 ortaklı enerji, ulaşım, bilgi iletişim teknolojileri, entegre çözümlerin çoğaltılması ve yaygınlaştırılması yoluyla Avrupa kentsel dönüşüm sürecini güçlendirmeyi amaçlayan bir akıllı şehir projesidir. Proje kapsamında Yeni Kepez Santral Akıllı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde alt yapı, enerji, su, aydınlatma, çevre, güvenlik, sağlık, akıllı ev ve entegre teknoloji çözümleri de dahil olmak üzere, farklı akıllı şehir uygulamalarıyla sıfırdan yaratılan türünün tek örneği bir akıllı şehir olacaktır" dedi.

Çalıştay sonunda proje hakkındaki sunumlar ve katılımcılar arasında yapılan çalışmalar sonucunda sonuç bildirgesi belirlendi. Antalya'nın 3 uygulayıcı şehirden biri olduğu MatchUp Projesi'yle birlikte, akıllı enerji, akıllı hareketlilik, akıllı iletişim ve katılımcı yaklaşımların esas alınarak projenin uygulandığı şehirlerin örnek şehirler olması ve ülke genelinde akıllı şehirlerin sayısının artırılması planlanıyor. 
Antalya'da projenin uygulanacağı Kepez-Santral bölgesinde yapılacak uygulamalar ile enerji veriminin yüzde 45 artırılması ve bir yılda 4 bin ton karbondioksitin önlenmesi amaçlanıyor.