Kentsel dönüşümde asbest tehlikesi!

Kentsel dönüşümde asbest tehlikesi! Kentsel dönüşümde asbest tehlikesi!

Şişli Belediyesi ve Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından Asbest Risk Yönetimi Sempozyumu gerçekleşti. Sempozyumda, kentsel dönüşüm ile birlikte yeniden gündeme gelen asbest tüm yönleriyle değerlendirildi.Şişli Belediyesi ve Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi işbirliği ile Asbest Risk Yönetimi Sempozyumu gerçekleşti. Sempozyum . Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü adına Başkan Yardımcısı Dr. Esra Bozyazı Daylan ve Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Meryem Kayan’ın ev sahipliğinde düzenlendi.

Kentsel dönüşümde asbest yönetimi

Şişli Gazetesi'nde yer alan habere göre, kanserojen olması sebebiyle insan sağlığını tehdit eden ve kentsel dönüşüm ile birlikte yeniden gündeme gelen asbest ile ilgili tüm sorunların konuşulduğu toplantıya çok sayıda akademisyen, öğrenci, kamu kurumu, meslek odaları ve sektör temsilcisi katıldı. Dört oturumda tamamlanan sempozyumda asbest türleri ve tespiti, kentsel dönüşümde asbest yönetimi, asbest söküm uygulamaları, asbest yönetimi standartları ve maruziyeti konuşuldu. 

''Denetimleri başlattık''

Halk sağlığı için çevreyi korumayı öncelik olarak gördüklerini söyleyen Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Esra Bozyazı Daylan, “Şişli Belediyesi olarak ilçemizde yaşayan halkın sağlığını ve yaşadığı çevreyi korumak için; kentsel dönüşüm kapsamında olsun veya olmasın, ekonomik ömrünü doldurmuş yapılarla ilgili inşaat yıkımı öncesinde, her türlü atığın özellikle de asbest atıklarının uygun şekilde yönetilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu amaçla 2016 yılında aldığımız Meclis kararıyla ilçemizde asbest denetimi başlattık. İstanbul‘da, ilçesinde asbest denetimini başlatan ilk dört belediyeden biriyiz. Bugün ise İstanbul’da bu denetimi gerçekleştiren belediye sayısının 16’ya yükseldiğini ve 2 yılda tam 4 kat arttığını görüyoruz. Bu çalışmaların yerel yönetimlere örnek olmasını ve daha da artmasını temenni ediyoruz” diye konuştu. 

''39 ilçeden 17’sinde denetim yapılıyor''

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Meryem Kayan ise asbestin uluslararası kanser ajansında kanserojen maddeler listesinde kesin kanserojen tanımlaması ile 1.grupta sınıflandırıldığını söyledi. İstanbul’da 39 ilçeden sadece 17’sinde yıkım öncesi asbest kontrolünün yapıldığına dikkat çeken Kayan, bunun ciddi bir halk sağlığı sorununa neden olabileceğini söyledi. Katılımcıların katkılarıyla düzenlenen sempozyumda alınan notlar, önümüzdeki günlerde kitap olarak basılarak kamuoyu ile paylaşılacak.