Sabri Erbakan: Kentsel dönüşümde yeni modeller bulmalıyız

Sabri Erbakan: Kentsel dönüşümde yeni modeller bulmalıyız

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan, "Kentsel dönüşümde finansman konularıyla ilgili yeni modeller üretmek ve bunları uygulamaya sokmak gerekir" dedi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!Erbakan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen "Kentsel Dönüşüm ve Konut Finansmanı" konulu "İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, kentsel dönüşüm konusunun sosyal çöküntü problemlerinin çözümlenmesi üzerine temellendirildiğini kaydetti.


Bu dönüşümde fiziki, sosyal ve ekonomik koşulların göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade eden Erbakan, kentsel dönüşüm programlarının temel konusunu, konut projelerinin oluşturduğuna dikkat çekti.


Bu konuda istihdam imkanlarının oluşturulmasının önem taşıdığını vurgulayan Erbakan, "Hazırlanan projelerin uygulamaya geçmesi için gerekli olan finansman kaynakları, ülkemiz açısından henüz yeterli değil. Bu nedenle finansman konularıyla ilgili yeni modeller üretmek ve bunları uygulamaya sokmak gerekir. Bu konuda en büyük görev, bu toplantıda bir araya gelen kurum ve kuruluşlara düşmektedir" dedi.


-TAPU İŞLEMLERİ ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILACAK-


Türkiye genelinde tapu ve kadastro çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiğine de değinen Erbakan, "Kadastro konusunda yaptığımız mekansal bilgi sistemi altyapısını süratle oluşturmaktayız. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi Projesi'ni de uygulamaya koyacağız. Bütün tapu işlemlerinin bundan sonra elektronik ortamda olacağının müjdesini vermek isterim" diye konuştu.

pus